Španija u penal-drami pobijedila Hrvatsku i osvojila Ligu nacija

3 min. ─Źitanja

Crvena furija je na De Kuip stadionu u Rotterdamu nakon boljeg izvo─Ĺenja penala savladala Hrvatsku. Nakon 90 minuta igre, a onda i dodatnih pola sata u produ┼żecima nije bilo pogodaka.

U uvodnim minutama me─Źa prijetila je Crvena furija. U devetoj minuti Livakovi─ç je pokazao nesigurnost poslije centar┼íuta s lijeve strane, lopta mu je zamalo ispala u gol, a tri minute poslije Gavi je iz dobre pozicije ┼íutirao preko gola.

Kramarić je pobjegao odbrani Španije u 24. minuti, ali ga je u zadnji stigao Laporte i odbio loptu u korner.

Djelovalo je ve─ç nakon prvog poluvremena da bi me─Ź na De Kuipu mogao oti─çi u produ┼żetke. Izostale su prave ┼íanse, vi┼íe se vodilo ra─Źuna o odbranama…

U 84. minuti Fati je umalo iskoristio nesigurnost u hrvatskoj odbrani. Ciljao je dio mre┼że gdje nije bilo Livakovi─ça, ali isprije─Źio se Peri┼íi─ç. Bila je to ujedno i posljednja zrela ┼íansa na susretu.

Drugi put u tri dana Hrvatska je morala u produ┼żetke, a ┼ápanija je tokom dodatnih pola sata igre dominirala, no put do mre┼że Vatrenih nije prona┼íla. O pobjedniku Lige nacija su odlu─Źivali penali.

Penal-seriju pogotkom je otvorio Vlašić. Na 1:1 poravnao je Joselu.

Brozovi─ç je doveo Hrvatsku u vodstvo (2:1), a za 2:2 bio je precizan Rodri.

Prednost Hrvatskoj (3:2) vratio je Modri─ç, uzvratio je Merino za 3:3.

Majer je bio neprecizan na startu ─Źetvrte serije kod Hrvatske, pogodio je stativu, a Asensio je donio vodstvo ┼ápaniji (3:4).

Peti penal za Hrvatsku u gol je pretvorio Peri┼íi─ç, a ┼íut za pobjedu ┼ápanije proma┼íio je Laporte. Uzdrmao je pre─Źku.

Petković je potom bio neprecizan u selekciji Hrvatske, odranio mu je Simon, dok je zlato Španiji donio Carvajal.

Hrvatska je nakon dvije bronze (1998., 2002) i jendog srebra (2018.) sa svjetskih prvenstava, u svoje vitrine dodala i bronzu iz Lige nacija.

Španija je osvojila prvi trofej poslije 11 sušnih godina. Posljednji put Crvena furija radovala se 2012. godine kada je postala prvak Starog kontinenta.

Pobjednici dva prethodna izdanja takmi─Źenja bili su Portugal i Francuska.