Danak obilnih poplava u BiH: Poljoprivrednici u očaju, usjevi uništeni, sezona izgubljena

3 min. čitanja

Obilne padavine prethodnih dana napravile su probleme na sjeveroistoku zemlje.

U Zvorniku, Loparama i dijelovima Semberije, bujični vodotoci izlili su se iz korita i poplavili domaćinstva, ali i usjeve. Poljoprivredni proizvođači kažu da je sezona već izgubljena.

Treći put za godinu dana Nasir Karijašević iz semberskog sela Janja ostao je bez plodova svog rada. Zasade luka, krompira i pšenice uništili su bujični vodotoci.

– Pod vodom mi je sav luk, krompir, pšenica i dva plastenika sve pod vodom, i ostale njive nema ovoliko vode, ali ima luk za čupanje da ide na tržište, krompir skoro isto, sve ode – kaže Nasir Karijašević, proizvođač povrća.

Poljoprivredni proizvođači u Janji, koji spadaju među najveće u zemlji, mogu samo da posmatraju usjeve koji su još uvijek pod vodom. Kako kažu, spasa im nema.

– Šteta je neprocjenjiva, otišli su i kupus i luk, ma nema, sav usjev je otišao, sav trud naš na ovom djelu – navodi Mujo Bogaljević iz poljoprivredne zadruge „Agrofarmer“ Janja.

– Ne znam, gledamo u nebesa da vidimo šta će biti, ako ne bude padavina, može se nešto spasiti, ako bude padavina, teška situacija, ističe Nedžad Velagić, proizvođač povrća.

– Jedan naš stari kaže, uložiš kaput ali dobiješ rukav, e ova je godina za nas izuzetno loša, krenula je loše – navodi Alija Velagić, proizvođač krompira,

Ništa bolja situacija nije ni u majevičkom kraju. Na području opštine Lopare bujične vode izlile su drugi put za 10 dana i uništile i ono malo preostalih zasada jagoda koje su bile spremne za berbu.

Voda je napravila i velike probleme u Zvorniku gdje je 20-ak domaćinstava poplavljeno. Najgore je u Čelopeku, Tršiću, Ulicama i Branjevu.

– Prijavljivao sam ja i inspekciji, čak i za Banjaluku zvao, Zvornik zovem, nema od toga ništa, niko ne dolazi, ovi su dolazili donekle vide samo iz civilne zaštite niko nije došao da vidi – kaže Savo Gavrić iz Čelopeka.

– Nama je neminovno raditi prokop kanala. Ja dajem bez naknade svoj dio zemljišta da bi prokopali kanal, dodaje Stevo Jokić iz Čelopeka.

Svi oni krive nadležne ističući da je neodržavanje i neuređenje kanalske mreže uzelo svoje danak. Rijeke Drina, Sava, Hoča i Sapna mogle su primiti svu vodu u kojoj je sada potopljen sav njihov trud, piše BHRT.

Podijeli ovaj članak