Velika Kladuša: Migranti konzumirali drogu u prenoćištu, uvjeravali policiju da je dodatak prehrani
U Velikoj Kladušo nekoliko migranata je zatečeno navodno prilikom konzumacije marihuane.
Kako saznajemo, inspektor Službe za strance je prilikom kontrole prenoćišta jednog od prenoćišta u V. Kladuši zatekao dva migranta kako konzumiraju marihuanu.
Odmah je pozvao policiju, a isti su pristigli na lice mjesta. Kako smo doznali, migrant nisu negirali konzumaciju marihuane, oni su navodno, kazali da su konzumirali marihuanu u zdravstvene svrhe, te da je ona dodatak prehrani.
.
Podsjećamo migrantska kriza na području Bosne i Hercegovine, a sa težištem u Unsko-sanskom kantonu traje skoro 8 godina, a hiljade migranata kojima je BiH neinteresantna, nego tek usputna stanica, željeli su put EU, a kada bi se suočili sa dokazanim nasiljem na granici sa Evropskom unijom, vraćani su u BiH.
U godinama krize u kojima su se dešavale masovne tuče, ubistva među migrantima vlasti su često pokazale da ne znaju kako se nositi sa krizom. Policijski komesar HNK je blokirao putni pravac ne dozvoljavajući smještaj migranata u centar Salakovac, komesar USK je presretao voz na relaciji Sarajevo-Bihać, a Milorad Dodik je rekao kako migrantima nije mjesto na području Republike Srpske. Paralelno raslo je nepovjerenje, strah i nezadovoljstvo građana Krajine koji su i prostestima tražili nehumano protjerivanje migranata.
Kampovima je nekada upravljala Međunarodna organizacija za migracije – IOM, a sada to radi Služba za poslove sa strancima. Uloga IOM-a je podrška vlastima BiH u pružanju humanitarne pomoći migrantima u neregularnoj situaciji. IOM, kroz fondove Evropske unije i drugih donatora i u koordinaciji sa Službom za poslove sa strancima (SPS), pruža direktnu pomoć kao što je smještaj, prehrambeni i neprehrambeni artikli, pristup vodi, sanitarnim i higijenskim uslugama, kao i pomoć u zaštiti, uključujući upućivanje na specijalizirane službe.
Prema njihovim podacima trenutno se u dva privremena prihvatna centra Lipa i Borići u Unsko-sanskom kantonu nalazi 320 migranata, izbljeglica i tražioca azila. Ukupno u BiH, u četiri centra je smješteno 950 osoba.