Zbog nedostatka medicinskog osoblja, USK ostaje bez zdravstvenih radnika, pacijenti putuju i do dvadeset kilometara do prvog doma zdravlja.

3 min. čitanja

Unsko-sanski kanton se suočava sa sve većim odlaskom zdravstvenih radnika iz godine u godinu. Mladi ljekari se sve čeŔće Å”koluju samo kako bi otiÅ”li iz ovog kantona, a također postoje i oni koji odlaze na Å”kolovanje iz istog razloga. Jedan od najvećih problema sa kojim se suočavaju mladi ljekari je nemogućnost specijalizacije u ovom kantonu, a slična situacija je i u Domu zdravlja u Bosanskoj Krupi.

Nedostatak ljekara ili njihova rijetka prisutnost u ambulanti je uobičajena slika u Domu zdravlja u Bosanskoj Krupi. Područne ambulante često su prazne, pa pacijenti iz okolnih mjesta moraju putovati i do 20 kilometara kako bi se pregledali u glavnoj ambulanti.

Muharem Nesimović iz Jezerskog ističe: “Mi trebamo ljekara, svakome treba ljekar, ne samo pojedincu, ali oni nam ne daju ljekara. Ponekad dođe, a ponekad ne.”

Hanča Tajić kaže: “Čekamo prijevoz, dolazimo iz Mahmić Sela. Prije sedam dana sam bila, djeca nisu iÅ”la u Å”kolu, morala sam negdje noćiti jer nismo imali gdje otići. Ako ste iz Krupa, imate sreće jer vam je blizu, ali iz Mahmića je daleko, a sada nemamo ni ljekara.”

Doktorica Emira Eljazović često radi u viÅ”e ambulanti, a pacijenti su prisiljeni čekati dok se ona ne vrati u njihovu ambulantu. Kaže da joj nije svejedno Å”to pacijenti moraju čekati: “Kolege i ja, kada je ovakav dan i ovakva situacija, moramo pokriti viÅ”e ambulanti, timova porodične medicine, hitne medicinske pomoći i pedijatrije. Zapravo, nedostaju nam 4-5 ljekara, pa sve to moramo nekako izbalansirati.”

Prema riječima direktora Doma zdravlja Bosanska Krupa dr. Zlatana Terzića, jedan od ključnih problema je činjenica da mladim ljekarima često ne mogu ponuditi specijalizaciju u ovom kantonu, Å”to objaÅ”njava razlog njihovog odlaska. Međutim, problem se aktivno rjeÅ”ava.

“Veliki broj ljekara dolazi kod nas. Moramo shvatiti da smo u Unsko-sanskom kantonu manje mjesto i da ljudi žele određeno vrijeme raditi i žele specijalizacije. Ako im ne možete ponuditi specijalizaciju i ne možete im obećati niÅ”ta, oni odlaze. Za Jezersko i Mahmić Selo trenutno nemamo ljekara, ali od sutra uvodimo stalnog ljekara”, poručuje dr. Terzić.

Priča o slomu zdravstvenog sistema u Unsko-sanskom kantonu nije nova. Uprkos naporima uprave bolnice da Ŕto prije rijeŔi probleme i poboljŔa radne uslove za svoje zaposlenike, jasno je da sami ne mogu rijeŔiti ovaj problem.

Podijeli ovaj članak