Najnovije oružje Srbije u borbi protiv zagađenog zraka je „tečno drvo“: Evo o čemu je riječ

2 min. čitanja

Beograd ima inovativno sredstvo u borbi protiv zagađenog zraka – takozvano “tečno drvo”.

To je prvi urbani foto-bioreaktor u Srbiji, rešenje za borbu protiv emisije gasova staklene bašte i poboljšanje kvaliteta vazduha.

Sadrži šest stotina litara vode i koristi mikroalge za vezanje ugljičnog dioksida i proizvodnju čistog kisika fotosintezom.

„Mikroalge zamenjuju dva stabla stara 10 godina ili 200 kvadratnih metara travnjaka“, rekao je dr Ivan Spasojević, jedan od autora projekta sa Instituta za multidisciplinarna istraživanja Univerziteta u Beogradu.

„Sistem je isti jer i drveće i trava vrše fotosintezu i vezuju ugljični dioksid.

„Prednost mikroalgi je u tome što su 10 do 50 puta efikasnije od drveća.

„Naš cilj nije da zamenimo šume već da ovim sistemom popunimo one urbane džepove u kojima nema mesta za sadnju drveća.

Beograd je četvrti najzagađeniji grad u Srbiji, zbog dve velike elektrane na ugalj u blizini, prenosi euronews.

Srbija je 2019. godine bila peta najzagađenija zemlja u Evropi sa prosečnom zagađenošću vazduha PM 2,5, prema Svjetskom izveštaju o kvalitetu vazduha IQAir-a.

Drugi izveštaj iz decembra 2019. takođe je stavio zemlju pod pojačanu kontrolu, jer naučnici tvrde da Srbija ima najgori rekord po glavi stanovnika u Evropi po broju smrtnih slučajeva povezanih sa zagađenjem: 175 na 100.000 ljudi.

Aktivisti su takođe tvrdili da je zagađenje u Srbiji i drugim dijelovima Balkanskog poluostrva toliko loše da se može vidjeti, pomirisati, pa čak i okusiti, posebno tokom jeseni i zime.

Podijeli ovaj članak