Reformator, intelektualac, prosvjetitelj, naučnik, lider, vođa, mislilac, reformator i mnoge druge epitete, civilizacija je namijenila reisu Mehmedu Džemaludin-ef. Čauševiću. Rijetki su u njegovom vremenu i razumijeli njegove nakane, a mnogi su činili sve da ono što on želi sprovesti, oprstruiraju. Možda ih ljudi od nauke poimenice znaju, ali svi mi danas znamo samo za reisa Čauševića i zahvalni smo mu na njegovom doprinosu i vizionarskom pristupu kojeg nam je trasirao. – poručeno je na Svečanoj akademiji povodom 152. godišnjice od rođenja reisa Džemaludin-ef. Čauševića, koja je održana u četvrtak, 29.12.2022. godine u Bosanskoj Krupi.
Prisutnima se obratio muftija bihaćki hafiz Mehmed-ef. Kudić. On je apostrofirao ključne segmente djelovanja reisa Čauševića, stavljajući u fokus obrazovanje ženske djece, što je u tom vremenu bilo dovođeno u pitanje.
„Misao koju je reis Čaušević naglašavao, da nam svijet neće riješiti probleme, trebamo često ponavljati. Naša vodilja nam treba biti Kur'anski ajet u kojem nas Bog usmjerava i od nas traži da brinemo o sebi i ako to budemo činili revnosno i odgovorno, nikakvu nam štetu ne mogu nanijeti oni koji nas ne vole, ne poštuju i ne cijene. Reis Čaušević je bio duboko svjestan da se realizacija suštinskih reformi neće desiti bez emancipacije žene kroz školovanje i društveni angažman. Kako tada, tako i danas, svjedoci smo da žene predstavljaju nedovoljno iskorišten potencijal u razvoju društva. Broj djevojaka u poređenju sa brojem momaka u našoj medresi je na strani djevojaka, te sam siguran da bi reis Čaušević bio ponosan da medresu, koja nosi njegovo ime, karakteriše i činjenica da su ženska djeca brojčano dominantnija od muške, što je svakako stečeno i njegovom velikom zaslugom.“ – poručio je muftija Kudić.
U ime Gradske uprave Bosanska Krupa obratio se savjetnik gradonačelnika Ernes Halilović, prenoseći riječi podrške i osjećaj ponosa zbog činjenice da je ovaj grad iznjedrio jednog od najvećih Bošnjaka u prošlom stoljeću.
„Ponosni smo što je jedan veliki čovjek, reformator, prosvjetitelj, začetnik jedne nove savremene epohe u životu bosanskohercegovačkih muslimana reis Džemaludin-ef. Čaušević upravo iz Bosanske Krupe i naše prelijepe Arapuše. Zahvalnost upućujemo Muftijstvu bihaćkom koje zajedno sa Medžlisom IZ Bosanska Krupa, medresom i udruženjem Reis Džemaludin-ef. Čaušević svake godine na jedan dostojanstven način obilježi godišnjicu rođenja reisa Čauševića, te na takav način promovišu i Bosansku Krupu, kao rodno mjesto našeg velikana. U tome će im dalje snažnu podršku davati Grad Bosanska Krupa i naš gradonačelnik!” – rekao je u svom obraćanju savjetnik Halilović.
Prigodan kulturni program su izveli članovi hora medrese „Reis Džemaludin-ef. Čaušević“ iz Cazina predvođeni prof. Nijazom Kovačevićem, a u sklopu ove akademije je prikazan i sažetak dokumentarnog filma „Reis Džemaludin Čaušević – moralni svjetionik svoga naroda“ autorice Merime Aličević.
Elaborat o reisu Čauševiću je održao redovni profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta u Bihaću prof. dr. Nevzet Veladžić. On je na izuzetno dojmljiv način predstavio izazovno vrijeme u kojem je djelovao reis Čaušević, kao i njegovu rekaciju i teme koje je tretirao u svojim javnim obraćanjima.
„U historiji ljudske civilizacije nemamo primjer da su narodi koji su imali snažan obrazovni sistem, razvijenu ekonomiju, imali snažnu kulturnu identifikaciju i vjerski identitet, da su bili porobljeni. Svi ovi navedeni identiteti su važni za opstanak i razvoj jednog naroda. Bošnjaci su u to vrijeme imali krizu navedenih identiteta i prijetio im je nestanak. Politički procesi u regionu i Evropi su javno eksponirali ideju da je islam recidiv osmanske ostavštine na ovim prostorima, kojeg se treba riješiti. Reis Čaušević i prije nego li je imenovan za reisu-l-ulemu se stavio u prosvjetiteljsku ulogu s ciljem da očuva islam kod muslimana i zadrži muslimane u islamu u Bosni. Pogotovo je želio probuditi uspavanu elitu koja bi trebala svoju energiju usmjeriti na nužne reforme koje je potrebno sprovesti.“ – istakao je kroz svoje obraćanje prof. Veladžić.
Konzervativna ulema je možda bila najveća brana reformskim idejama reisa Čauševića, ali je ipak njegova beskompromisnost i ustrajnost na reformama srušila brojne prepreke koje su se nalazile na putu reformi.
„Reformskim idejama reisa Čauševića bila je suprotstavljena vrlo snažna tendencija konzervativizma, ali i stereotipa o neprihvatanju ničega što je “vlaško”, pa bilo to pismo, nauka, škole, mašine, novi načini rada, društvene vrijednosti, niti bilo šta drugo. Boriti se protiv ovakvih stereotipa je značilo imati brojne neprijatelje protiv sebe, što iskreno reisu Čauševiću nije nedostajalo.” – zaključio je prof. Veladžić
Na kraju se sa prigodnim riječima zahvale obratio glavni imam Medžlisa IZ Bosanska Krupa Muhamed-ef. Begić. Istakao je doprinos institucija i udruženja u promociji imena i djela reisa Čauševića i toplo se zahvalio svima koji su dali svoj doprinos u tome.
„Smatram da smo kao grad, Krajina i Bosna i Hercegovina od dragog Boga počašćeni postojanjem jednog ovakvog velikana, ali isto tako kao njegovi sugrađani, zaduženi smo da lik i djelo reisa Čauševića, kroz ovakve i slične manifestacije, sačuvamo. Možda najznačajniji faktor koji je sačuvao od zaborava lik i djelo reisa Čauševića jeste nadijevanje imena našoj medresi po njemu, a udruženje koje nosi njegovo ime je učinilo mnogo da se u Bosanskoj Krupi i cijeloj Krajini na razne načine govori o ovom bošnjačkom velikanu. Hvala svima koji sudjeluju u ovakvim programima.” – izjavio je glavni imam Begić.
Intelektualac koji se bude jasno zalagao da prosvijetli ljudima njihove životne staze, koliko god nailazio na neugodnosti i tegobe, njega će historija pamtiti i zlatnim slovima ispisati njegov trud i zalaganje, upravo onako kako je sačuvala spomen na mnoge bošnjačke velikane poput reisa Džemaludin-ef. Čauševića.
Organizator ove akademije je Muftijstvo bihaćko u saradnji sa medresom „Reis Džemaludin-ef. Čaušević“ iz Cazina, Medžlisom, Gradskom upravom i gradonačelnikom Grada Bosanska Krupa, te udruženjem „Džemaludin Čaušević“