Šida i Mevludin se vjenčali: Njihova priča navela nas je da istražimo cijene vjenčanja u BiH

5 min. čitanja

Šida Smajić i Mevludin Varupa iz sela Bukve kod Viteza vjenčali su se nakon osam godina života u vanbračnoj zajednici. Njih dvoje su nezaposleni, bez ikakvih primanja, žive u teškim uslovima i nisu imali novca za vjenčanje. Zahvaljujući dobrim ljudima iz Općine Travnik, koji su im obezbijedili besplatno vjenčanje te privatnicima koji su im osigurali popratne stvari, uplovili su u bračne vode.

Vezani tekst:

– Tužna priča iz bh. sela: Volimo se, ali nemamo 60 KM da platimo vjenčanje

Srijedom besplatno

Priča o dvoje Vitežana koji nisu imali dovoljno novca za vjenčanje, a stali su na ludi kamen zahvaljujući pomoći drugih, navela nas je da istražimo koliko koštaju vjenčanja u nekim od gradova u Bosni i Hercegovini. Neki imaju opcije besplatnog vjenčanja, drugi simboličnu naknadu ukoliko se vjenčanje dešava radnim radima u radno vrijeme.

Većina općina nudi mogućnost besplatnog sklapanja braka radnim danima u okviru radnog vremena, dok je za vikend svaka opcija skuplja

Šida je zahvalila Općini Travnik i Travničankama Amri, Mirnesi, Mersihi i Adni, koje su se potrudile da joj uljepšaju dan. Njen suprug i ona sijali su od sreće. Želja im je u narednom periodu da nabave kravu s kojom bi poboljšali egzistencijalne prilike.

Prema riječima Mirjane Lovrinović, pomoćnice načelnika za opću upravu i boračko-invalidsku zaštitu, Općina Travnik je pozvala Šidu i Mevludina da se prijave za besplatno vjenčanje. Travnik je 2015. uveo uslugu besplatnih vjenčanja svake prve srijede u mjesecu. U protekle dvije godine u Travniku je sklopljeno 600 brakova, od čega je bilo 40 besplatnih vjenčanja.

U mjesnim uredima radnim danom vjenčanja koštaju 40, a vikendom i praznicima 70 KM. U Zavičajnom muzeju Travnik i Hrvatskom kulturnom centru Nova Bila Travnik, radnim danom vjenčanja koštaju 70, a vikendom 100 maraka.

U gradu Banja Luka vjenčanja su besplatna. Na ovaj način, kao nam kažu, žele pomoći onima koji ulaze u bračni život. Jedino se plaća taksa (200 KM) za izlazak na teren matičara, u slučaju da parovi žele da ih on vjenča na nekoj određenoj lokaciji.

U Općini Centar Sarajevo tokom 2022. godine obavljeno je 410 vjenčanja. Sklapanje braka u službenim prostorijama Općine u redovnom terminu, srijedom i subotom od 8 do 15 sati, besplatno je. U službenim prostorijama Općine, ponedjeljkom, utorkom i petkom, za sklapanje braka cijena je 100, a subotom od 15 do 19 sati – 150 maraka.

Sklapanje braka svim radnim danima u sedmici, izvan službenih prostorija Općine (ugostiteljski objekti, restorani, hoteli ili neki drugi odgovarajući prostori) na teritoriji Centra, od 9 do 16 sati, kao i subotom od 15 do 17 sati, iznosi 400, a radnim danima od 16 do 19 sati i subotom od 17 do 20 sati – 500 KM. Sklapanje braka u neradne dane, nedjeljom i praznicima, plaća se 700 KM.

Utvrđena je i posebna naknada od 300 KM kada su oba buduća bračna partnera strani državljani.

Izlazak u restoran

Kada je u pitanju grad Zenica, vjenčanje u redovnim terminima (radni dani i redovno radno vrijeme) košta 10 KM. Vanredna vjenčanja plaćaju se 50 KM. Za vjenčanja van sale za vjenčanja grada Zenice po zahtjevu stranke plaća se 250, a vjenčanje stranih državljana ili sa stranim državljaninom 150 maraka. Naknada za vjenčanje se uvećava za 50 posto za vjenčanje osoba koja nemaju boravište niti prebivalište u gradu Zenica.

Kada je u pitanju Općina Kakanj, sklapanje braka svakog radnog dana u radno vrijeme od 7 do 15.30 sati je besplatno, a poslije radnog vremena plaća se 50 KM. Subotom se plaća također 50 KM. Izlazak matičara na teren van zgrade Općine plaća se 150 KM. U 2022. godini u Kaknju bilo je 289 vjenčanja.

Podijeli ovaj članak