Senat UNSA bi trebao donijeti konačnu odluku: Ostaje li Sebija Izetbegović bez magistarske diplome

3 min. čitanja

Senat Univerziteta u Sarajevu danas bi trebao donijeti konačnu odluku o diplomi, odnosno o akademskom zvanju direktorice KCUS-a Sebije Izetbegović. Odlukla će biti donijeta na osnovu nalaza i preporuka ad-hoc komisije koju je osnovao upravo Senat UNSA. Prijedlog ove komisije, na čijem je čelu bio Muhamed Ajanović, je da ne postoji valjana dokumentacija kojom bi se dokazalo da je Izetbegović završila postdiplomski studij u Sarajevu ili u Zagrebu. Zbog toga je prijedlog komisije da joj se oduzme titula magistra.

Posljedično tome, po automatizmu, Izetbegović bi ostala i bez titule doktora nauka, kao i bez zvanja redovne profesorice na Medicinskom fakultetu u Sarajevu.

Naime, Kosmija je na Medicinskom fakultetu pregledala svu sokumentaciju u vezi sa postdiplomskim studiranjem Sebije Izetbegović i nisu mogli pronaći valjane dokaze o položenim ispitima i uspješno okončanom postdiplomskom studiju, koji je od početka priče bio jedini sporan dio njenog obrazovanja. Pronašli su rukom pisane dokumente, bez memoranduma i pečata na papiru kojima bi se garantovbala vanjanost tih “dokumenata”

Istovremeno, Senat UNSA je pozvao Sebiju Izetbegović da se izjasni o cijelom slučaju i dostavi dokaze o završenom postdiplomskom studiju. Senatu nije dostavila dokumente. Umjesto tzoga Izetbegović je na jednoj televiziji “mahala” svojim indeksima. Međutim, diplomu nije pokazala.

Problem je što zvanje magistra predstavlja jedan od početnih koraka za sve ostale akademske titule, uključujući i onu doktorsku, kao i za zvanja docenta, vanrednog profesora i redovnog profesora na fakultetu. Ako se zaista dokaže da joj magistarska diploma nije valjana, to bi značilo da je sve titule i zvanja dobila na neispravan način, čak i ako je sve ostale procedure prošla uz puno poštivanje svih pravila i koraka.

Na kraju ostaje i pitanje, ako Senat UNSA poništi diplomu magistra Sebiji Izetbegović, da li će barem to natjerati Tužilaštvo KS da konačno do kraja ispita ovaj slučaj i jednom za svagda stavi tačku na njega, te da donese odluku o tome da li je ona legalno bila zdravstvena radnica koja je radila s pacijentima, da li je legalno bila šefica odjeljenja, a poslije i direktorica Ginekološko-akušerske klinike KCUS-a, direktorica Opće bolnice “prim. dr. Abdulah Nakaš”, direktorica KCUS-a, docentica, vanredna i na kraju i redovna profesorica na Medicinskom fakultetu u Sarajevu. Treba dodati i da je plate za sve ove pozicije dobijala iz budžeta.

Podijeli ovaj članak