Iako se na transplantacije u FBiH godišnje izdvoji u prosjeku oko dva i po miliona KM, prema riječima Žuljevića, od navedene cifre ne potroši se ni 10 posto.

– Ranijih godina taj iznos je bio i veći – čak i tri miliona maraka izdvajano je za transplantacije u FBiH. Po meni je i opravdano što je iznos za tu namjenu smanjen, jer transplantacija u BiH naprosto nema – ističe Žuljević.

Kaže da je do sada u više navrata postavljao pitanje Federalnom zavodu – gdje završava novac koji je namijenjen za presađivanje organa u FBiH?

– Jedne prilike sam od Fonda solidarnosti, koji je pri Zavodu, dobio odgovor da se novcem koji je neiskorišten za transplantacije organa pokrivaju troškovi za liječenje drugih teških bolesti i bolesnika – naglasio je Žuljević.

Podsjetimo, nakon što je Udruženje objavilo podatak da je u 2023. na ime transplantacija organa u inozemstvu potrošeno više od dva miliona KM, reagirali su dugogodišnji pacijenti na dijalizi, navodeći kako će od Federalnog zavoda tražiti da javno objavi imena pacijenata koji su transplantirani u inozemstvu i iznos koji je u tu svrhu uplaćen.