Vlada Federacije Bosne i Hercegovine prihvatila je poziv za održavanje zajedničke sjednice entitetskih vlada, koji je uputio predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, a koja bi trebala biti održana u prvoj polovini juna u Banjoj Luci.
Federalni ministri pozvani su da u narednih nekoliko dana dostave prijedloge tema, svako iz svog resora, za dnevni red.
Strateški dokumenti
– Cilj nam je sarađivati i razgovarati o do sada nerješivim temama. Razgovor je uvijek najbolja opcija, rekao je federalni premijer Nermin Nikšić.
Nasiha Pozder, federalna ministrica okoliša i turizma, pozdravila je prijedlog za održavanje zajedničke sjednice.
– Mislim da je to ono što nam je nedostajalo u onoj mjeri u kojoj sam pratila rad dosadašnje Vlade. Teme okoliša i turizma su upravo ono što nas može povezivati i što je nužno objediniti, budući da nemamo prostorni plan koji bi bio zajednički strateški dokument, niti imamo ministarstvo na državnom nivou koje bi se bavilo pitanjima prostora i okoliša. Također smatram da su pitanja poput odlaganja i upravljanja otpadom nešto na čemu možemo naći zajednički jezik. Pitanja kvalitete zraka, upravljanja vodama, odnosno zaštitom rijeka i gradnjom na rijekama su bitne stvari o kojim moramo zajednički donositi odluke, kako bi i reperkusije koje se poslije dešavaju bile na radost, a ne na štetu naših građana i građanki, rekla je Pozder za Oslobođenje dodajući da će tim ministarstva na čijem je čelu danas održati kolegij na kojem će napraviti listu tema o kojim će se raspravljati na zajedničkim sjednicama.
U Federaciji BiH imamo problem dokazivosti zakupa i korištenja zemljišta kad je u pitanju poticajna politika
Kemal Hrnjić, federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, kaže za naš list da njegovi pomoćnici užurbano prikupljaju pitanja, svako iz svog domena, koja će biti definirana na narednoj sjednici federalne Vlade.
– Imamo obećanje da će se te sjednice održavati u kontinuitetu i da ćemo moći sva ta pitanja staviti na dnevni red. Ovaj put je u prvom redu pitanje upotrebe poljoprivrednog zemljišta koje se nalazi na entitetskoj liniji. U Federaciji imamo problem dokazivosti zakupa i korištenja zemljišta kad je u pitanju poticajna politika. To je RS riješio, a mi želimo vidjeti koji su to modeli da se to usaglasi i da bude jedinstveno na nivou BiH. Tu su još pitanja iz oblasti šumarstva, vodoprivrede koje ćemo kandidirati na Vladi FBiH kada bude vrijeme, naglasio je Hrnjić.
Zajednički stavovi
Dr. Vojin Mitrović, ministar privrede i preduzetništva u Vladi RS-a, kaže za Oslobođenje da će pokušati unaprijediti saradnju, prije svega na nivou BiH, a potom zauzeti zajedničke stavove kako bi u budućem periodu bili konkurentni u okruženju, ali i u EU.
– To su stvari koje se odnose na konkurentnost, na povećanje produktivnosti i na povećanje poticaja privrednim aktivnostima. To bi bilo nešto za početak i ja sam uvijek za saradnju. Zajednički možemo mnogo više postići. Privrede RS-a i FBiH su naslonjene jedna na drugu, uvezane su i to treba unaprijediti na veći nivo, ističe ministar Mitrović.