Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini pozvala je političke lidere da prestanu s bojkotima, blokadama, kao i legislativnim i drugim aktivnostima usmjerenim na podrivanje i razbijanje države, jer su one destabilizirajuće i opasne. Naime, u novom potezu većine u Republici Srpskoj, Narodna skupština RS-a pozvala je sudiju Ustavnog suda BiH imenovanog iz RS-a da podnese ostavku koja bi važila sve do drugačije odluke ove skupštine.
Jednostrani potezi
– SAD ostaju posvećene suverenitetu, teritorijalnom integritetu i multietničkom karakteru BiH, kao i njenoj punoj integraciji u euroatlantsku zajednicu država, kazali su iz Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD-a.
Naveli su da svi lideri i političke partije imaju obavezu da u dobroj namjeri učestvuju u državnim, entitetskim i ostalim institucijama, kako bi razriješili politička neslaganja kroz dobronamjerno pregovaranje i kompromis.
– Sve glavne političke stranke na državnom, entitetskom, kantonalnom i opštinskim nivoima imaju odgovornost da obavljaju vlast na inkluzivan način, uz poštivanje stavova konstitutivnih naroda i građana BiH, te da rade u saradnji s opozicijom na podršci reformama i investicijama od kojih će svi imati koristi, istaknuto je iz Ambasade.
Šef Delegacije EU u BiH Johann Sattler smatra da je odluka NSRS-a, kojom se poziva sudija Ustavnog suda BiH Zlatko M. Knežević da napusti ovu instituciju, korak koji vodi ka eskalaciji.
– Povlačenje iz institucija BiH, slabljenje na taj način pravosudnih institucija u BiH, nisu koraci ka EU. Ako postoji bilo kakav problem, mjesto za njegovo rješavanje je u Parlamentarnoj skupštini BiH. Ovakvi jednostrani potezi nisu pravi put, rekao je Sattler.
Reagovao je i član Predsjedništva BiH Denis Bećirović, kazavši da je napad na Ustavni sud BiH udar na temelje Daytona. Srpska, dodao je on, nije ovlašćena da jednostrano uređuje oblasti koje su u nadležnosti države. Pozvao je Evropsku uniju da konačno sankcioniše predsjednika Srpske Milorada Dodika.
– Nakon sankcija SAD-a i UK-a Miloradu Dodiku, nužno je i da se EU priključi sankcijama. Evropska unija ne smije potcijeniti destruktivnu Dodikovu politiku, istakao je Bećirović.
Novinar Darko Momić kaže da sada postoje dvije opcije: da Knežević uvaži poziv parlamenta Srpske i podnese ostavku, dok druga predstavlja blokadu Ustavnog suda BiH od sudija iz RS-a.
Potpredsjednik Knežević trenutno je na bolovanju, pa Ustavni sud BiH nije u mogućnosti zakazati i održati planiranu plenarnu sjednicu krajem maja, kažu u Sudu
– Ako bi prihvatio odluku NSRS-a, Knežević bi time pokazao lojalnost RS-u i izvršio pritisak na međunarodni faktor da prestane insistirati na postojanju stranih sudija. Ali, politički benefiti po RS od takvog poteza ne bi bili dugotrajni. Ustavni sud bi, u slučaju da on podnese ostavku, mogao da nastavi sa radom bez formalnih smetnji, ističe Momić.
Preostale sudije, u ovom slučaju trojica stranih, dvojica bošnjačkih i jedan hrvatski, dodaje on, mogu održavati plenarne sjednice na kojima se odlučuje o “političkim” apelacijama. Oni mogu mijenjati pravila suda i dodatno ojačati njegovu ulogu i bošnjačku pregovaračku poziciju u nekom budućem periodu kada će ovo pitanje neminovno morati da se rješava.
– U drugom slučaju, za blokadu je neophodno da NSRS uradi nešto potpuno suprotno od onoga što je uradio preksinoć. Umjesto poziva Kneževiću da podnese ostavku, potrebno je da izabere drugog srpskog sudiju. Jedini način sprečavanja donošenja odluka štetnih po RS jeste blokada plenarnih sjednica, a to se može samo u slučaju da u sudu sjede dvoje srpskih sudija, kazao je Momić.
U slučaju da Knežević podnese ostavku ili samo prestane da dolazi na plenarne sjednice, ostale sudije konsenzusom mogu da ga izbace iz Ustavnog suda. Slično je, podsjeća Momić, urađeno kada je Krstan Simić izbačen, a izbačen je zato što je za to glasao i Miodrag Simović.
Poštovanje
Knežević je u razgovoru za Dane prije tri godine govorio o problemu stranih sudija u Ustavnom sudu BiH.
– Moram reći da pitanje stranih sudija nije pitanje za Ustavni sud, jer o tome ne odlučuje. Sa stranim kolegama odnosi su vrlo korektni. Što je još važnije, šest ljudi koji gaje međusobno poštovanje, pa, rekao bih, i prijateljstvo. Što ne smeta da se kršimo i lomimo oko nekih odluka. Ne mogu da govorim o raspravama i glasanju, ali izuzetno rijetko možete naći na jednoj strani dvoje sudija iz Srpske, namjerno ne govorim nacionalnost, jer Ustav ne poznaje nacionalnu odrednicu, a četvero iz FBiH na drugoj, kazao je tada Knežević.
Iz Ustavnog suda BiH su oštro osudili “neustavno djelovanje NSRS-a”, koje pri tome smatra veoma ozbiljnim pritiskom na samostalnost i nezavisnost ove državne institucije.GORAN DAKIĆ