Zanimljive teorije: Kako je nastao hrvatski pozdrav “bok”?

2 min. čitanja

Kao što je za bh. žargon karakterističan pozdrav: “Gdje si?”, tako je u hrvatskom žargonu “bok” najčešća varijanta pozdrava. Pozdrav “bok” karakterističan je za Zagreb i okolicu, ali se koristi i u ostalim dijelovima Hrvatske, posebno u Slavoniji.

Međutim, otkud ovaj izraz? Kako je nastao? Izdvaja se nekoliko teorija o nastanku ovog pozdrava.

Neki navode da su se za vrijeme austro-ugarske vladavine građanski trgovci u Zagrebu obraćali klijentima austrijskim pozdravom “Mein Buecken”. Ovo je, navodno, bila zapravo iskrivljena verzija pozdrava koja se u Zagrebu izgovarala kao “majn bokn” ili “moj naklon”.

S vremenom su obje verzije pozdrava nastavile supostojati, pa se počinju pojavljivati i u skraćenom obliku ‘bokn‘ ili ‘naklon‘. Upravo je od ‘bokn‘ nastao danas rašireni, tipično zagrebački pozdrav ‘bok‘, s kratkim, a ponekad dvostrukim slovom o.

Druga teorija kaže kako je poslijeratno razdoblje bilo vrijeme kada su se često počeli koristiti i vjerski pozdravi, te se tako počela javljati verzija “bog” koja nema nikakve veze s “bok”.

Spominjanje Boga u pozdravu u Zagrebu se koristi najčešće kao rašireni pozdrav na rastanku “s Bogom”, kasnije i “zbogom”. Postoji i inačica “Bog daj” koja također nema veze s “bok”.

Prema još jednoj teoriji “bok” je kajkavska inačica pozdrava “bog”. Kako kajkavski govor ponekad obezvučuje zvučne glasove na kraju riječi, tako je moguće da je riječ nastala na kajkavskom području, a zatim se iz zagrebačkog govora proširila na štokavske krajeve centralne Hrvatske.

Podijeli ovaj članak