Platneni cekeri stvaraju novi ekološki problem: Trebao ih upotrijebiti najmanje 7100 puta kako bi bila doista ekološki prihvatljiva alternativa

6 min. čitanja

Ograničenja upotrebe jednokratnih plastičnih kesa, koje lebde u drveću, unose mikroplastiku u tlo i vodu i štete morskom životu, postoje u mnogim zemljama svijeta, no ta svojevrsna priča o uspjehu u zaštiti okoliša skriva jedan problem, piše CNN.

Mnogi se od nas utapaju u kesama za višekratnu upotrebu – platnenim cekerima ili debljim, izdržljivijim plastičnim kesama koje trgovci jeftino prodaju ili poklanjaju kupcima kao ekološki prihvatljiviju alternativu jednokratnoj plastici. 

Kako bi bila doista ekološki prihvatljiva alternativa

Te gomile kesa stvaraju nove ekološke probleme jer one za višekratnu upotrebu imaju puno veći ugljični otisak od tankih plastičnih kesa.

Prema jednoj procjeni, pamučni ceker treba upotrijebiti najmanje 7100 puta kako bi bila doista ekološki prihvatljiva alternativa konvencionalnoj plastičnoj kesi.

Odgovor na to koja je najzelenija zamjena za plastičnu kesu za jednokratnu upotrebu nije jednostavan, ali savjet se svodi na sljedeće: Ponovno upotrijebite sve kese koje imate kod kuće, što više puta možete.

Šta treba znati prije odlaska u prodavnicu

Dobronamjerne zabrane i ograničenja jednokratne plastike u nekim slučajevima imaju neželjene posljedice, pa je u New Jerseyju, ovogodišnja zabrana jednokratnih plastičnih i papirnatih kesa značila da su se usluge dostave namirnica počele obavljati u debljim kesama i kupci se sada žale na gomilu kesa za višekratnu upotrebu s kojima ne znaju što bi.

U Ujedinjenom Kraljevstvu prosječna osoba sada kupi samo tri jednokratne kese godišnje, što je pad u odnosu na 140 u 2014. godini. Međutim, po podacima Greenpeacea, britanski supermarketi u 2019. prodali su 1.58 milijardi trajnih plastičnih kesa što je 57 po kućanstvu i više od jedne kese sedmično. I to je povećanje od 4.5 posto u odnosu na 2018.

To sugerira da taj model, po kojem se nudi izdržljivija plastika kako bi se potaknula njezina ponovna uporaba, jednostavno ne funkcionira, piše CNN.

Različite kese

“Ako nam tvrtke samo daju deblje plastične kese, rekla bih da je politika sveukupni promašaj”, rekla je Judith Enck, bivša regionalna upraviteljica Agencije za zaštitu okoliša, a sada predsjednica Beyond Plastics, američke neprofitne organizacije koja radi na zaustavljanju zagađenja uzrokovanog plastičnim proizvodima za jednokratnu upotrebu.

Kada se radi o procjeni uticaja kese na okoliš tokom njezina životnog vijeka, potrebno je uzeti u obzir mnogo različitih stvari: materijal, težinu, proizvodni proces i način na koji se odlaže.

Izdržljiva plastična kesa za kupovinu izrađena od istog materijala kao i klasična plastična kesa za jednokratnu upotrebu, ali dvostruko teža ima dvostruki utjecaj na okoliš, osim ako se ne koristi više puta, zbog čega se tanka plastična kesa za jednokratnu upotrebu može činiti benignijimm izborom temeljenim na njezinu uticaju na klimu.

Ključ za smislenost izdržljivih plastičnih kesa je njihova ustrajna ponovna upotreba i pažljivo odlaganje kako ne bi završile kao plastično onečišćenje.

Izvješće izrađeno za Program Ujedinjenih naroda za okoliš 2020. pokazalo je da se izdržljiva kesa od polipropilena mora koristiti otprilike 10 do 20 puta više u usporedbi s plastičnom kesom za jednokratnu upotrebu, dok se polietilenska kesa za višekratnu upotrebu mora koristiti pet do 10 puta više od jednokratne plastične kese.

Problem s pamučnim cekerima

“Uvijek će biti slučajeva u kojima zaboravimo svoje cekere ili torbe za višekratnu upotrebu kod kuće. Trebali bismo pokušati ne činiti to, ali kada to učinimo, moramo kupiti kesu. A ako tada već imamo previše izdržljivih kesa kod kuće, bilo bi bolje iz klimatske perspektive kupiti papirnatu ili plastičnu kesu za jednokratnu upotrebu”, rekao je Tomas Ekvall, jedan od autora izvješća UNEP-a i pomoćni profesor na Tehnološkom sveučilištu Chalmers u Švedskoj.

Pamučni ceker postao je jeftin statusni simbol za sve brendove i pojedince koji žele izbjeći plastiku i pokazati svoju zelenu orijentaciju.

No, pamuk je usjev koji zahtijeva puno resursa i koristi znatnu količinu pesticida i gnojiva, koji unose nitrate u zemlju i vodene tokove i rezultira stvaranjem dušikova oksida, stakleničkog plina. To znači da je njegov utjecaj na okoliš veći nego što mnogi ljudi misle.

Pamučna kesa treba se upotrijebiti puno puta

Prema izvješću UNEP-a, pamučni ceker potrebno je upotrijebiti 50 do 150 puta kako bi imala manji uticaj na klimu u usporedbi s jednom plastičnom keom za jednokratnu upotrebu.

Izvješće danske agencije za zaštitu okoliša iz 2018. sugerira da bi se pamučni ceker trebao upotrijebiti najmanje 7100 puta kako bi se ublažio njezin utjecaj na okoliš u usporedbi s klasičnom plastičnom kesom u supermarketu koja se jednom ponovno koristi kao kesa za smeće, a zatim se spaljuje. 

To je izvješće promatralo 15 različitih ekoloških pokazatelja, uključujući klimatske promjene, oštećenje ozona, onečišćenje zraka, korištenje vode i zemljišta.

Međutim, kada se istraživanje svelo isključivo na utjecaj pamuka na klimu, pamučna torbica trebala bi se ponovno upotrijebiti najmanje 52 puta.

Podijeli ovaj članak