Vijećnička primanja u Sanskom Mostu povećana sa 450 KM na 660 KM

7 min. čitanja

Većina u Općinskom vijeću Sanskog Mosta donijela je odluku o povećanju vijećničkih paušala i dnevnica, kao i zbog uvođenja posebne naknade. To je za opoziciju neprihvatljivo, a pitali smo vladajuće šta oni misle o ovoj i drugim potencijalno spornim odlukama.

Jasmin Mujačić, NiP-ov vijećnik i bivši predsjedavajući Vijeća, obrazložio je o kolikom rastu paušala i dnevnica je riječ. Prema njegovim riječima, paušal je povećan sa 200 KM na 330 KM, dok su dnevnice povećane sa 250 KM na 330 KM. Osim toga, kako je naveo, predsjedavajuća Nada Elijaš (SDA) i njen zamjenik Sanel Mahić (SDA), kako je naveo Mujačić, dobili su posebnu naknadu.

“Ovo znači da će predsjedavajuća, uz paušal i dnevnicu od 660 KM, imati i dodatnih 825 KM – ukupno 1.485 KM. Njen zamjenik, uz 660 KM, imat će dodatnih 1.072 KM mjesečno”, ukazao je.

Mujačić je većinu, za koju je naveo da je čine SDA, NES i nezavisni vijećnici, optužio da je spomenutu odluku donijela, kako je izjavio, na perfidan način.

“Odluke nisu predložene prije sjednice, već su predložene tokom razmatranja dnevnog reda. Iznenadili smo se, uopće nismo znali o kolikom iznosu je riječ i otkud povećanje paušala. Nevjerovatno je šta su uradili. Pitali smo ih da li su te odluke prošle Finansijsko-pravnu i Statutarnu komisiju. Ne, to nije bio slučaj”, konstatovao je.

Kako je kazao naš sagovornik, vladajući su govorili da će odblokirati neke ustanove, ali da su samo odblokirali svoja primanja. Istakao je da će se i nakon povećanja plate načelniku Farisu Hasanbegoviću (SDA), godišnje za plate, naknade i paušale biti potrebno 150.000 KM.

Također je vladajuće optužio i za, kako je naglasio, političku korupciju. Naime, Mujačić smatra da postoje indicije da je posrijedi politički dogovor unutar lokalne vlasti, tj. koalicionih partnera da jedni drugima učine uslugu – da povećanje naknada i paušala bude kompenzacija za poskupljenje vode. Kako je naveo, spriječen je prvi pokušaj poskupljenja vode.

“To su politički dogovori SDA i NES-a, što će i vrijeme pokazati”, dodaje.

Direktor preduzeća Vodovod i kanalizacija Sanski Most je Mensur Islamović iz NES-a.

Pitali smo Mujačića da li je traženo obrazloženje zašto je predloženo povećanje paušala i dnevnica.

“To je bio prijedlog Komisije za izbor i imenovanja i pozvali smo je da objasni. Niko ništa nije htio reći. Jedino što je zamjenik predsjedavajućeg (Mahić) kazao: Vi ste radili besplatno, ali mene narod smara”, ispričao je.

Istakao je da ne postoji nikakvo obrazloženje te da je riječ o, kako je rekao, pohlepi. Ukazao je da nisu svi NES-ovi vijećnici glasali na sjednici na kojoj je razmatrano povećanje paušala i dnevnica.

Tvrdi i to da su nezakonito imenovani članovi privremenog Upravnog odbora Narodne biblioteke, v.d. predsjednika i v.d. članova Skupštine Gradske dvorane, v.d. predsjednika i v.d. članova Veterinarske stanice. U prilog ovoj tvrdnji poziva se na Zakon o ministarskim, vladinim i drugim imenovanjima Federacije Bosne i Hercegovine, prema kojem su privremena imenovanja moguća samo jednom, i to na tri mjeseca.

Kako je kazao, na konkurse se niko nije prijavio, a ranije se dešavalo da se na konkurs prijavi 20 osoba.

Šta kažu vladajući

Sanela Mahića, zamjenika predsjedavajuće Općinskog vijeća Sanski Most, pitali smo kako komentariše odluku o povećanju paušala i dnevnica. Odgovarajući na ovo pitanje, istakao je da je prije našeg poziva bio kolegij Općinskog vijeća na kojem su sa strane stavili dnevnopolitičke prepirke.

“Sve stranke su zauzele stav da podržimo građane Turske i Sirije (nakon razornog zemljotresa) te da svaki vijećnik shodno svojim mogućnostima da jedan ili više paušala u korist stradalih”, dodaje.

Kako je naveo, kada je u pitanju stanje u budžetu, Sanski Most ne spada u red velikih općina, ali da su privredna kretanja takva da već nekoliko godina imaju najveći izvoz u Unsko-sanskom kantonu.

“Imamo najbolji omjer između uvoza i izvoza, povoljniji od Bihaća i Cazina koji su veći od nas. Imamo rezultate u poljoprivredi – drugi smo po proizvodnji mlijeka. Kada je u pitanju izdvajanje za boračku populaciju, po tome prednjačimo u kantonu. Kada je u pitanju sport, izdvajamo više nego što je zakonom propisano”, tvrdi Mahić.

Naglasio je da su plate u organima uprave, kako je istakao, korigovane za 20 posto.

“Toliko o tome kako se troši naš budžet. No, svaka odluka se može tretirati na ovaj ili onaj način, sve te odluke mogu biti prikazane u bilo kojem svjetlu. Mogu vam samo iznijeti činjenice”, rekao je.

Pitali smo ga da li smatra opravdanim da se povećaju paušali i dnevnice.

“To je ovo što sam vam rekao o budžetu – briga o budžetu, kako sredstva usmjeravamo. Imamo takve rezultate u privredi, poljoprivredi, brinemo o boračkoj populaciji, socijalnim kategorijama, sportu itd.”, odgovorio je.

Komentarisao je i njegovu izjavu koju je prepričao Mujačić, a koja se odnosi na njegov stav o spomenutom povećanju.

“Nisam siguran da je to bilo usmjereno ka njemu. Rekao sam generalno. S obzirom na to da je kolega iz SDP-a rekao da vijećnici imaju posla dva-tri dana u mjesecu, nisam se referisao na sebe, nego sam rekao da mi je žao da neki imaju takav stav da je posao vijećnika doći na vijeće. Vijećnici imaju obavezu lobirati za sredstva, voditi računa o komunikaciji s građanima, voditi računa o potrebama građana, iznalaziti rješenja kako zadovoljiti potrebe, a prvenstveno kroz lični doprinos da se iznađu sredstva negdje drugo, a ne samo u budžetu. Kako je kolega interpretirao, to ne znam”, naglasio je Mahić.

Osvrnuo se i na navode opozicije da su upravljačke strukture spomenutih ustanova nezakonito imenovane.

“Kada su oni donosili odluke, imali smo intervencije ombudsmena koji je govorio da se na takav način ne mogu donositi kadrovska rješenja. Imamo tumačenja entitetskih ministarstava da su kršeni zakoni koji se odnosi na tadašnje odluke. Te insinuacije (Mujačića) ne bih komentarisao”, kazao je.

Poručio je da ono što on govori predstavlja činjenice koje se mogu provjeriti.

klix

Podijeli ovaj članak