Od 17 zahtjeva utvrđeno je da 16 bivših poslanika ispunjava uslove za bijeli hljeb, a jednom je nepotpuna dokumentacija
Privremena Administrativna komisija Predstavničkog doma Parlamenta FBiH održala je sjednicu na kojoj je donijela Odluku da se svim zastupnicima koji su podnijeli zahtjev, a ispunjavaju uvjete, donesu pojedinačna rješenja o ostvarivanju prava na takozvani bijeli hljeb.
NOVI SAZIV
Prema članu 11. Zakona o plaćama i naknadama u organima vlasti FBiH, poslanici koji nisu izabrani u novi saziv imaju pravo na naknadu plaće koju su imali i za vrijeme mandata. Početna plata zastupnika je 2.700 KM, a prema navedenom zakonu, pravo na bijeli hljeb ostvaruju u trajanju od jedne godine. Kako je Oslobođenje već pisalo, 17 bivših poslanika podnijelo je zahtjev za bijeli hljeb. Zahtjeve su podnijeli: Zeid Mujić, Elma Đogić, Šemsudin Kavazović, Marijan Klaić, Matea Cakalin, Sanela Prašović-Gadžo, Samila Zejćirović, Boro Krišto, Asim Kamber, Ismet Osmanović, Hasan Muratović, Amer Obradović, Adis Arapović, Zijat Mušić, Husein Topčagić, Nihad Čolpa i Eldin Vrače.
– Od 17 podnesenih zahtjeva utvrđeno je da njih 16 ispunjava uvjete, a kod jednog zahtjeva je utvrđeno da se radi o nepotpunoj dokumentaciji. Navedenom zastupniku dat je rok da dostavi ostatak dokumentacije i shodno tome će se riješiti i njegov zahtjev. Sukladno Odluci i poštujući odredbe Zakona o plaćama i naknadama u organima vlasti FBiH, sljedeći tjedan (ove sedmice, op. a) će biti donesena pojedinačna rješenja za svakog zastupnika, navodi se u pisanom odgovoru Biljane Andrić, sekretarice Administrativne komisije.
MENADŽERSKI UGOVORI
Na ovaj način će 17 bivših poslanika narednu godinu državnu kasu koštati više od pola miliona maraka, piše Oslobodjenje.
– Potrebno je reducirati sve privilegije u situaciji kad država nije u stanju da zaštiti najosjetljivije kategorije građana. No, kako se to odnosi na izabrane zvaničnike, isto je neophodno primijeniti za odgovorne u izvršnoj vlasti, jer su sredstva koja mjesečno ostvaruju direktori kroz menadžerske ugovore nevjerovatna. U nekim slučajevima i viša od 10.000 KM mjesečno, kaže za naš list Alma Kratina, zastupnica DF-a u Predstavničkom domu PFBiH.