Nataša Pirc Musar postala je prva predsjednica Slovenije u historiji te države. Rođena je 1968. godine u Ljubljani, a u predsjedničku kampanju je krenula kao advokat, vlasnica advokatske kancelarije i članica Izvršnog odbora slovenačke Advokatske komore.
Pirc Musar je nakon završenih studija prava, karijeru započela kao novinarka na slovenačkoj državnoj televiziji gdje je vodila i Dnevnik.
Radila za BBC, SKY News, Reuters…
Nakon toga pet godina je provela kao voditeljica informativnog programa na privatnoj televiziji POP TV.
Novinarsko iskustvo sticala je i na CNN-u, dvosemestralnim medijskim studijima na Univerzitetu u Mančesteru, a na praksi je bila i na BBC-u, SKY Newsu, Reuters TV.
Medije napušta 2001. godine i prelazi u finansijski sektor kao šef korporativnih komunikacija finansijske Aktiva grupe.
Zatim postaje direktor centra za trening i komunikacije Vrhovnog suda Slovenije.
Na prijedlog predsjednika Slovenije Skupština je 2004. godine bira za Komesara za pristup informacijama od javnog značaja.
Na prijedlog Danila Turka predsednika Slovenije 2009. godine dobija još jedan mandat na čelu komesarijata za pristup javnim informacijama.
Bila je i na mjestu potpredsjednika Zajedničkog nadzornog tijela Europola, a od 2013. i predsednik.
Od 2014. godine je članica Advokatske komore, a od 2015. ima svoju advokatsku firmu.
Doktorat na temu ravnoteže između pristupa informacijama od javnog značaja i zaštite privatnosti podataka odbranila je 2015. na Pravnom fakultetu u Beču.
U Sloveniji je poznata i kao advokat bivše prve dame, a u tom trenutku supruge predsjedničkog kandidata SAD, Melanije Traump koju je zastupala u sporovima protiv medija, prije svega protiv slovenačkog tabloida Suzi koji je objavio da je Melanija Trump radila kao pratnja.
Spor protiv države
“Moram reći da se divim gospođi Trump zbog njene mirne i nježne odlučnosti. Ona je jedna od najorganizovanijih osoba sa kojima sam radila, i uvijek je veoma dobro informisana o pitanjima o kojima trebamo da razgovaramo”, rekla je u jednom od intervjua.
Tom prilikom je također istakla i da je nisu voljeli lijeve ni desne vlade jer je kao komesar za pristup javnim informacijama nadgledala transparentnost tri vlade.
Dobila je spor protiv države zato što su je nezakonito spriječili da dođe na mjesto generalnog direktora nacionalne televizije, a kako kaže na tom zadatku su i ljevica i desnica sarađivali.