Jadarit, šansa ili tempirana bomba Srbije?

5 min. čitanja

Minulog vikenda u Beogradu je održan “memorijalni” protest protiv iskopavanja litijuma kao podsećanje na masovne blokade puteva organizovane prošle godine koje su konačno dovele do raskidanja posla države i kompanije Rio Tinto. U pitanju je firma koja već dve decenije u Srbiji istražuje nalazišta jadarita koji u sebi sadrži litijum i borat.

Međutim, kako se posao približio kraju, odnosno početku pravljenja rudnika, građani Srbije ustaju protiv čitavog posla tvrdeći da će ovakav rudnik u okolini Jadra doneti više štete nego koristi. Pre svega po životnu okolinu koja bi, kako tvrde znalci, mogla postati trajno zagađena i nezdrava za život u ovom delu Srbije.

Stavljena tačka

Nakon višemesečnih blokada saobraćaja, Vlada početkom godine objavljuje da je stavljena tačka na sve poslove sa Rio Tintom, podilazeći tako tada aktuelnom raspoloženju građana koji su rekli “ne” rudniku litijuma. Međutim, sve se to dešava dva meseca pre izbora, na kojima posle odluke o Rio Tintu aktuelna vlast potvđuje svoju dominaciju, a onda sledi neki drugačiji scenarij.

Predsednik Srbije konstantno se bije u prsa što je aminovao kolaps posla sa Rio Tintom, što mnogi vide kao pripremu za njegovo obnavljanje. Jer, Rio Tinto nikada nije prekinuo svoje aktivnosti u Srbiji, o čemu će se posebno govoriti na pomenutom protestu za vikend.

Nakon toga, predsednik Srbije Aleksandar Vučić u ponedeljak saopštava da se i dalje kaje što je doneo odluku da Srbija odustane od iskopavanja litijuma i da je “ispao najgluplji predsednik na svetu”.

Vučić je za TV Pink, komentarišući protest ekoloških aktivista ispred zgrade Vlade Srbije, rekao da Vlada nije donela nikakvu odluku, već je o svemu odlučivao on sam.

Vođe protesta, ti “strani plaćenici”, što su u Srbiji svi koji misle drugačije od Vučića, sa protesta za vikend upozoravaju da su građani Srbije prevareni

”Ne razumem zašto su protestovali ispred Vlade. Kad protestuju, treba da protestuju ispred Predsedništva, a ja ću da im se obratim i da im lepo kažem – ljudi, vi uništavate zemlju. Cena je danas 82.500 dolara po toni litijuma, sa ovim rezervama to je 100 milijardi, je l’ razumete šta radite Jadru, Osečini, Valjevu i celom Podrinju”, rekao je Vučić, ustvrdivši i da bi od iskopavanja litijuma Loznici pripalo pet milijardi evra i da bi to bilo najbolje za zemlju, ali da su građani poverovali u teorije zavere, a da su vođe protesta “plaćale strane fondacije”.

A te vođe protesta, ti strani plaćenici, što su u Srbiji svi koji misle drugačije od Vučića, sa protesta za vikend upozoravaju da su građani Srbije prevareni.

U saopštenju u kome pozivaju građane da izađu na protest, Savez ekoloških organizacija Srbije (SEOS) piše da im je jasno “da je narod prevaren i izigran lažnim stavljanjem tačke na projekat Jadar”.

Više se i ne pravdaju

Naveli su da u dolini Jadra Rio Tinto i dalje kupuje imanja pravdajući se prvo time da su to kupovine koje su ugovorene pre uredbe Vlade Srbije.

Dodali su da se ta kompanija “više i ne pravda”, jer kako tvrde, ima punomoć Puteva Srbije po kojem im je odobreno da za račun države rade projektnu dokumentaciju i otkupljuju parcele na trasi pruge i brze saobraćajnice.

SEOS u saopštenju navodi da se te saobraćajnice “grade isključivo za potrebe rudnika”.

Nažalost, došavši iz unutrašnjosti Srbije, pre svega iz Loznice, građani nisu imali veliku podršku Beograđana koji za vikend ostaju u kućama, zbog čega se svi dalji protesti otkazuju.

Rio Tinto je u Srbiji od 2001. godine, a tokom 2004. ta kompanija je otkrila novu rudu jadarit – kombinaciju litijuma i bora u zapadnom dijelu Srbije.

Radi se o vrlo cijenjenoj rudi jer se litijum danas koristi za proizvodnju baterija, prije svega, za mobilne telefone, kompjutere i električne automobile.

Podijeli ovaj članak