Grupa profesora Univerziteta u Beogradu, objavila je javnu inicijativu da se od strane nadležnih tijela i Senata Univerizteta u Beogradu pokrene postupak oduzimanja počasnog doktorata ovog Univerziteta predsjedniku Ruske Federacije Vladimiru Putinu.
U ovoj inicijativi, u koju je Danas imao uvid, podsjeća se na prijedlog Komisije za univerzitetska priznanja (06-4866/2-III/11.03.2011), a na inicijativu Pravnog fakulteta, Senat Univerziteta u Beogradu, na sjednici održanoj 16. marta 2011. godine, jednoglasno je donio Odluku o dodjeli počasnog doktorata Univerziteta u Beogradu premijeru Ruske Federacije Vladimiru Vladimiroviču Putinu, “za izuzetan doprinos od nacionalnog značaja”.
– U Obrazloženju Odluke o dodjeli počasnog doktorata Vladimiru Putinu, između ostalog, navodi se i sljedeće: “Po obrazovanju diplomirani pravnik, posebno usmjeren ka međunarodnom pravu, poliglota koji pored maternjeg ruskog govori i druge jezike, a njemački na visokom nivou, veliki ruski patriota, ali i pobornik dosljednog poštovanja međunarodnog prava i principa nacionalne suverenosti, Vladimir Putin je dao veliki doprinos ostvarivanju vladavine prava u svetu, borbi protiv terorizma i uspostavljanju stabilnog i racionalnog globalnog društva. (…) Vladimir Putin je pokazao da se moderne države ne mogu cijepati, razbijati i dijeliti voljom moćnika, kao ni terorističkim djelovanjem i zločinima separatista,” podsjeća se u ovoj inicijativi.
U tekstu koji su potpisali doktori nauka, Dušan Teodorović, Nikola Samardžić, Stevan Lilić, Dubravka Stojanović, Ivan Videnovi, Vesna Rakić Vodinelić, Vladimir Vodinelić, Rade Veljanovski i Dragor Hiber, podsjeća se dalje da je na dan 24. februara 2022. godine Rusija započela vojnu invaziju Ukrajini.
– U javnom nastupu tim povodom, Putin, između ostalog saopštava: “Donio sam odluku da izvršim specijalnu vojnu operaciju. Svrha ove operacije je zaštita ljudi koji se već osam godina suočavaju sa poniženjem i genocidom koji je počinio kijevski režim. U tom cilju, nastojaćemo da demilitarizujemo i denacifikujemo Ukrajinu. Agresija na teritorijalni integritet i suverenitet Ukrajine, samo u prvih nekoliko nedjelja imala je za posljedicu desetine hiljada vojnih i civilni žrtava na obje strane, najveću izbjegličku krizu u Evropi od Drugog svetskog rata – skoro osam miliona Ukrajinaca izbjeglo je iz zemlje, ali je i Rusija doživela najveću emigraciju svojih građana od Oktobarske revolucije 1917. godine. Na globalnom nivou, invazija je izazvala akutnu energetski krizu i nestašicu hrane – ističe se.
Dodaje se da, u skladu sa svojim aktuelnim geoplitičkim opredjeljenjem, i kao članica organizacije Ujedinjenih nacija, Srbija je do sada više puta podržala rezolucije Generalne skupštine kao najvišeg organa ove organizacije, kojima se osuđuje vojna intervencija Rusije protiv suverne Ukrajine koja je jedna od izvorni država osnivača Ujedinjeninih nacija u San Francisku 1945. godine (za razliku od Ruske Federacije koja to nije).
– Srbija se na samom početku tzv specijalne oružane operacije”, već 2. marta 2002. godine, pridružila zemljama koje su podržale rezoluciju UN kojom se osuđuje ruska agresija na Ukrajinu; 7. aprila Srbija podržava rezoluciju kojom se poziva na suspenziju Rusije iz Saveta za ljudska prava UN; 11. oktobra Srbija podržava rezoluciju kojom se osuđuje aneksija četiri ukrajinske oblasti, a referendum i pripajanju ovih teritorija Rusiji proglašavaju za nevažeće i nezakonito prema međunarodnom pravu (“invalid and illegal under international law”), itd, piše u inicijativi profesora Univerziteta u Beogradu.
U kontekstu pokretanja masivne vojne intervencije protiv Ukrajine kao suverene države, piše dalje, Republika Srbija je, između ostalog, i u okvirima poštovanja Povelje i načela Ujedinjenih nacija, u više navrata podržala rezolucije UN koje jasno i nedvosmisleno osuđuju Rusku Federaciju za teške oblike kršenja međunarodnog prava.
– Vladimir Putin kao predsjednik stoji na čelu Ruske Federacije koja je izvršila vojnu intervenciju u Ukrajini, a koju su Ujedinjene nacije i Republika Srbija odlučno i javno osudile. Imajući u vidu neprihvatljive ljudske, političke i moralne aspekte agresije na Ukrajinu užasavajući broj civilnih i vojnih žrtava i milione raseljenih, i bejsomučno uništavanje suverene zemlje, u navedenim okolnostima “izuzetan doprinos od nacionalnog značaja” kao razlog za dodjelu počasnog doktorata Univerizteta u Beogradu Vladimiru Putinu više ne postoji i u direktnoj je suprotnosti sa obrazloženjem sa kojim je počasni doktorat Univerziteta u Beogradu ovom licu dodieljen, posebno imajući u vidu da dodjela počasnog doktorata uopšte nije imala nikakvu naučnu, već isključivo političku motivaciju – zaključuje se u inicijativi da se od strane nadležnih tijela i Senata Univerizteta u Beogradu pokrene postupak oduzimanja počasnog doktorata ovog Univerziteta predsjedniku Ruske Federacije Vladimiru Putinu,piše Danas.