NASA zapazila nešto što je zabrinulo naučnike: Ogroman komad sunca se “odlomio”

3 min. čitanja

Ranije ove sedmice, NASA-in svemirski teleskop James Webb uočio je nešto nevjerovatno što je naučnike učinilo zabrinutim i uzbuđenim.

Prognostičarka svemirskog vremena Tamitha Shov podijelila je video sekvencu koja prikazuje intenzivan vihor.

“Razgovarajmo o polarnom vrtlogu! Materijal sa sjeverne prominence upravo se odvojio od glavnog filamenta i sada kruži u masivnom polarnom vrtlogu oko sjevernog pola naše zvijezde”, rekla je.

“Implikacije za razumijevanje sunčeve atmosferske dinamike iznad 55° ovdje se ne mogu precijeniti!”

SpaceWeather.com je izvijestio da je srednje velika, snažna solarna baklja u utorak (7. februara) čak izbacila kratkotalasni radio iznad Tihog okeana, prenosi unilad.com.

Prema NASA-i, eruptivni solarni prominent, također poznat kao filament, je velika, svijetla karakteristika koja se proteže prema van od površine Sunca.

View this post on Instagram

A post shared by UNILAD (@unilad)

Prominencije su usidrene na površini sunca i šire se prema van u sunčevoj vrućoj vanjskoj atmosferi – zvanoj korona.

Prominencijama je potreban samo jedan dan da se formiraju, ali mogu trajati u koroni nekoliko mjeseci, petljajući stotine hiljada milja u svemir.

Scott McIntosh, solarni fizičar i zamjenik direktora u Nacionalnom centru za istraživanje atmosfere u Boulderu, Colorado, rekao je da, iako nije vidio ovakav vrtlog, nešto se čudno obično dešava sa sunčevim širinama od 55 stepeni jednom u svakom solarnom ciklusu.

Prema g. McIntoshu, solarne erupcije i sunčeve pjege se mogu očekivati jer je sunce aktivnije nego ikad u to vrijeme.

Rekao je za Space.com: „Jednom u svakom solarnom ciklusu, formira se na geografskoj širini od 55 stepeni i počinje da maršira do solarnih polova.

“Veoma je radoznalo. Postoji veliko ‘zašto‘ pitanje oko toga. Zašto se samo jednom pomjeri prema polu, a zatim nestane i onda se vrati, magično, tri ili četiri godine kasnije u potpuno istom regionu?”

Iako naučnici znaju da se filamenti mogu otrgnuti od sunčeve površine, još nisu uočili vrtlog poput ovog.

Međutim, istraživači su ograničeni u svojim zapažanjima jer nemaju pristup polarnim područjima Sunca – koji igraju integralnu ulogu u solarnom magnetskom ciklusu.

“Sunce možemo posmatrati samo iz ravni ekliptike [ravnine u kojoj kruže planete]”, rekao je Mekintoš.

Međutim, s misijom Solar Orbiter iz Evropske svemirske agencije koja je u toku, možda ćemo biti bliže razumijevanju kako ove istaknutosti funkcioniraju.

Talk about Polar Vortex! Material from a northern prominence just broke away from the main filament & is now circulating in a massive polar vortex around the north pole of our Star. Implications for understanding the Sun's atmospheric dynamics above 55° here cannot be overstated! pic.twitter.com/1SKhunaXvP

— Dr. Tamitha Skov (@TamithaSkov) February 2, 2023

Podijeli ovaj članak