Kontroverzna video igra / Atomic Heart: Finansira li Rusija rat u Ukrajini od prodaje ovog naslova?

6 min. čitanja

Atomic Heart je pucačina iz prvog lica s elementima akcionog RPG-a. Igra je izašla 21. februara ove godine, a njen developer je studio Mundfish.

Atomic Heart je i prije zvaničnog izlaska izazvao veliko interesovanje gejming zajednice, prvenstveno zbog žestokog gejmpleja koji podsjeća na onaj u Bioshock franšizi.

Iako su reakcije gejming zajednice na Atomic Heart vrlo pozitivne, igra ipak nije ostala imuna na brojne kontroverze praćene optužbama za direktnu umiješanost Rusije u kontekstu rusko-ukrajinskog sukoba koji traje već godinu dana.

Kratko o igri

Prije nego što pređemo na glavnu temu, važno je da damo sažetak radnje ove igre. Atomic Heart smješten je u utopijskom svijetu u alternativnoj 1955. godini. Središte radnje odvija se u Postrojenju 3826 (Factory 3826), najvećem naučno-istraživačkom centru Sovjetskog saveza. Devetnaest godina ranije (1936), naučnik Dmitrij Sečenov razvio je revolucionarnu tehnologiju pod nazivom Polimer koja je pokrenula značajna tehnološka otkrića u oblasti energetike i robotike, što je dovelo do oslobađanja populacije od manuelnog rada. Kada je izbio rat s nacističkom Njemačkom, Sovjetski savez je zahvaljujući ovoj tehnologiji stekao ogromu prednost i na kraju slavio. Međutim, prije nego što su poraženi, Nacisti su pustili virus smeđe kuge koji je odnio milione ljudskih života i dodatno povećao potražnju za sovjetskim robotima koji su, kao što je već rečeno, mogli da zamijene ljudsku radnu snagu.

U početku je sve bilo kako treba i ljudi i roboti su živjeli u savršenoj harmoniji. Međutim, nagli napredak tehnologije, uz kontroverzne eksperimente, doveo je do pojave mutantnih stvorenja, zastrašujućih mašina i izuzetno moćnih robota koji su se potpuno okrenuli protiv svojih tvoraca.

Glavni lik ove igre je Sergej Nečajev, veteran iz Drugog svjetskog rata kojem je doktor Sečenov spasio život. Nečajev, poznat i pod kodnim imenom P-3, ima zadatak da otkrije šta se desilo u postrojenju 3826 i da pomogne da se ponovo uspostavi red.

Kontroverze

Neposredno prije zvaničnog izlaska, developer igre Atomic Heart suočio se s nekoliko ozbiljnih optužbi u kontekstu aktuelnog rusko-ukrajinskog sukoba, piše tehnoverzum.me.

Prva kontroverza vezana je za datum izlaska igre. Laička i stručna gejming zajednica zamjerila je developeru što se datum izlaska igre gotovo poklapa s godišnjicom invazije Rusije na Ukrajinu, kao i sa praznikom „Dan zaštitnika otadžbine“, koji se u Rusiji obilježava 23. februara.

Nakon toga, uslijedila su brojna pitanja gejming zajednice, između ostalog i to da li je igru direktno finansirala Rusija. Mundfish se oglasio 16. januara ove godine i u odgovoru na postavljena pitanja o umiješanosti Rusije naglasio da je on globalni studio koji je fokusiran samo na razvoj video igara i da je u potpunosti orijentisan ka miru, a protiv nasilja nad ljudima.

Studio je takođe dodao da se ne bavi politikom ili religijom, već da je njegova jedina misija da Atomic Heart bude dostupan gejmerima širom svijeta.

U nastavku saopštenja, Mundfish navodi da neće tolerisati prijeteći, diskriminatorski, uvredljivi i nasilni jezik ili sadržaj koji dolazi od saradnika ili spamera.

Iako je ovo saopštenje trebalo da „umiri strasti“, situacija se dodatno zahuktala jer je Mundfish izbjegao da direktno odgovori na pitanje o umiješanosti Rusije u razvoj ove igre.

Najozbiljnija optužba na račun studija Mundfish jeste to da iza igre Atomic Heart direktno stoji ruska vlada, koja želi da novac od prodaje igre iskoristi za rat u Ukrajini.

Ulje na vatru dodato je nakon što je portal ain.capital izbacio snimke ekrana politike privatnosti koja se nalazi na zvaničnom veb-sajtu studija Mundfish. Interesantno je da je politika privatnosti dostupna samo na ruskom jeziku, a u njoj se navodi da Mundfish sakuplja podatke korisnika i da ih može proslijediti ruskim vlastima.

U tekstu objavljenom na portalu ain.capital navodi se da iza igre Atomic Heart stoje ruski investitori, među kojima je i bivši visoko pozicionirani menadžer Gazproma koji je u bliskom kontaktu s ruskim oligarhom Olegom Deripaskom i VTB bankom, koja je pod međunarodnim sankcijama.

Mundfish se nakon ovoga oglasio i u saopštenju za portal GamesRadar naveo da se podaci korisnika ne prikupljaju i ne prosljeđuju nikome, već da je riječ o zastarjeloj politici privatnosti koja je trebalo da bude izbrisana godinama unazad.

Kako je na sve ovo reagovala zvanična Ukrajina?

Nakon izlaska igre Atomic Heart, stigla je informacija da će ukrajinska vlada poslati zvaničan dopis kompanijama Sony, Microsoft i Valve s molbom da se igra Atomic Heart ukloni iz njihovih prodavnica u Ukrajini.

Aleks Bornjakov, zamjenik ministra za digitalnu transformaciju Ukrajine, kazao je će njegovo ministarstvo poslati zvaničan dopis kompanijama Sony, Microsoft i Valve i tražiti da se Atomic Heart ukloni iz prodavnica u Ukrajini zbog opravdane sumnje u direktnu umiješanost Rusije koja želi da preko igre idealizuje komunističku ideologiju i Sovjetski Savez, ali i da novac prihodovan od prodaje kopija iskoristi za podršku ratu u Ukrajini.

Ostaje da vidimo kako će se situacija u vezi sa ovom igrom i njenim developerom dalje odvijati i da li će se pojaviti novi detalji ili kontroverze.

Podijeli ovaj članak