Ekonomska finansijska situacija uticala je i na globalno tržište pametnih telefona, koje nastavlja da bilježi pad.
U prvom kvartalu ove godine zabilježen je godišnji pad od skoro 20% u odnosu na isti period prošle godine, dok je u drugom kvartalu zabilježen pad od 6,6%, prenosi TrendForce. 272 miliona telefona isporučeno je u drugom kvartalu i kada taj broj dodamo na onaj iz Q1, dolazimo do pada od 13% u odnosu na prvih šest mjeseci 2022. godine.
Kada govorimo o proizvođačima telefona, Samsung je i dalje prvi sa 53,9 miliona isporučenih telefona u drugom kvartalu ove godine (12,4% manje u odnosu na prvi kvartal). Tržišni udio južnokorejske kompanije bio je nešto ispod 20%. Galaxy Z Flip 5 serija stigla je u trećem kvartalu, tako da tek treba da vidimo njihov uticaj, ali sa prilično skromnom prodajom Galaxy S23 serije, to možda neće biti dovoljno.
Drugi kvartal je tradicionalno Appleov najslabiji kvartal – on je neposredno prije predstavljanja nove iPhone serije. TrendForce predviđa da bi Apple mogao prestići Samsung ako potražnja za iPhone 15 serijom bude zadovoljavajuća.
Na trećem mjestu je Xiaomi, koji je zabilježio porast isporučenih telefona u odnosu na prethodni kvartal. Udio kineske kompanije iznosio je 12,9%, što je dovelo do toga da pobijedi Oppo, koji je bio četvrti, sa tržišnim udjelom od 12,3%. Iako je Oppo zabilježio rast prodaje u jugoistočnoj Aziji, to nije bilo dovoljno da pobijedi Xiaomi.
Najzanimljiviji dio izvještaja je pozicija broj 5 na listi, koja pripada kompaniji Transsion. Radi se o holdingu više kompanija kao što su Tecno, Infinix, Itel itd. Transsion je prvi put ušao u Top 5 kada je u pitanju prodaja telefona na globalnom nivou. Kompanija je zabilježila porast proizvonje od 71,9% u odnosu na prvi kvartal. Tržišni udio kompanije iznosio je 9,2%.
Vivo je sada peti sa tržišnim udjelom od 8,5%.