Kako instalirati čist Windows 11 bez nepotrebnih aplikacija?
S verzijom 11 Windowsa, kao i ranijim verzijama, Microsoft korisnicima nudi gomilu aplikacija svojih “partnera” u paketu. Međutim, nekad biste želeli imati potpuno “čist” Windows 11 bez nepotrebnog softvera. Srećom, postoji način da se to postigne bez potrebe za skriptama ili dodatnim programima trećih strana.
Uobičajene verzije Windows operativnih sistema dolaze s raznim aplikacijama trećih strana koje sistem dodaje na Start meni. Ove aplikacije mogu uključivati TikTok, Instagram, Spotify i mnoge druge, čiji su vlasnici ostvarili saradnju s Microsoftom kako bi se aplikacije automatski instalirale na uređajima novih korisnika.
Kada već za verziju 11 morate da platite od 140 evra pa naviše, trebali biste imati mogućnost odabira šta želite da imate instalirano na svom uređaju.
PC entuzijastima su dostupni razni alati za “borbu” protiv Microsoftovih pokušaja da napuni Windows nepotrebnim softverom. Međutim, ovaj postupak ne zahteva komplikovane skripte ili pomoćne programe trećih strana kako biste dobili čistu instalaciju Windowsa 11 bez TikToka, Instagrama, ESPN-a, Spotifya i drugih programa.
Sve što je potrebno jeste jednostavno podešavanje koje većina korisnika zanemaruje tokom početne instalacije Windows sistema na svojim uređajima.
Evo kako da instalirate Windows 11 bez nepotrebnih aplikacija:
Bloatware, ili softver naduvan nepotrebnim aplikacijama, je termin koji se koristi za aplikacije koje vam nude, iako niste pristali na njihovu instalaciju. To je tačno i prilikom instalacije Windowsa 11.
Proces instalacije Windows 11 započinje već poznatim ekranom za podešavanje, gde birate jezik, regionalne formate i metode unosa. Da biste sprečili Windows 11 da instalira gomilu aplikacija koje ne želite, u padajućem meniju izaberite engleski (World ili Europe) umesto regije u kojoj se nalazite. Zatim odaberite format vremena i valute koji vam odgovara i nastavite sa instalacijom kao i obično.
Iako odabir univerzalnog formata vremena i valute može dovesti do nekoliko grešaka tokom instalacije, nemojte se brinuti. Operativnom sistemu će biti potrebno malo vremena da učita početni ekran za odabir regije, a zatim će se pojaviti tipična greška “Something went wrong” s kodom OOBEREGION. Kako biste zaobišli ovaj problem, jednostavno kliknite na “Skip” ili “Try again”. Kasnije ćete moći da promenite svoju regiju i formate u podešavanjima sistema.
Moguće je da ćete naići na slične greške i u drugim koracima, pa jednostavno nastavite pritiskati “Skip” ili “Try again”. Na kraju ćete stići do desktopa sa Start menijem bez aplikacija trećih strana.
Sada možete otići na “Settings” > “Time and language” > “Language and region” i podesiti svoju zemlju i regionalni format. Takođe, odmah slobodno instalirajte sva dostupna ažuriranja sistema. Dodatni softver na ovaj način se neće instalirati na vaš računar.
Važno je napomenuti da ovaj trik ne sprečava Windows da instalira aplikacije kao što su Mail, Calendar, Climpchamp, Edge, Teams, Cortana, Maps, Weather i mnoge druge.
Iako metoda koju smo opisali nije nova, nedavno ju je popularizovao poznati youtuber ThioJoe.
Na kraju, ako želite potpuno “čist” Windows 11 bez nepotrebnog softvera, slijedite ove korake prilikom početne instalacije, a zatim se možete riješiti svih neželjenih aplikacija i dobiti čistu verziju operativnog sistema.