Istina o misterioznoj piramidi na Antarktiku: Geolozi koji su je otkrili čuvali u tajnosti 100 godina

2 min. čitanja

Novi je dan na internetu, tako da postoji nova teorija zavjere: misteriozna nova piramida otkrivena je na Antarktiku zahvaljujući Google Earth-u.

Osim što je to samo planina. Pa čak je i “novi” dio teorije zavjere samo ponovo raspršena verzija priče koja se godinama izvještava o piramidama na Južnom polu, piše iflscience.com.

Hajde da razgovaramo o prvoj piramidi (AKA planini). Otkrila ju je britanska antarktička ekspedicija 1910-1913. Tada je držana u tajnosti od svake druge osobe na svijetu tako što su je nazvali “Piramida”, a zatim koristili to ime na svakom pojedinom geološkom istraživanju područja.

Ovi geolozi su mislili da su pametni s ovim dvostrukim blefom, ali nisu mogli zamisliti da će 100 godina kasnije „istiniti“ prozreti njihovu smicalicu i otkriti da je piramida zapravo piramida, vjerojatno stvorena od strane vanzemaljske civilizacije ili Atlantide. Možda. Definitivno.

Sada je druga planina ponovo pokrenula točak teorija zavere. Može se naći na koordinatama 79°58’39.25?S 81°57’32.21?W. Jasno je da je to planina.

„Strukture u obliku piramide nalaze se u planinama Ellsworth, što je raspon duži od 400 km, tako da ne čudi da se iznad leda izbijaju stjenoviti vrhovi. Vrhovi su jasno sastavljeni od stijena i slučajnost je da ovaj vrh ima takav oblik”, rekao je za IFLScience dr Mitch Darcy, geolog iz njemačkog istraživačkog centra za geonauke u Potsdamu.

“Nije komplikovan oblik, pa nije ni posebna slučajnost. Po definiciji, to je nunatak, koji je jednostavno vrh stijene koji strši iznad glečera ili ledenog pokrivača. Ovaj ima oblik piramide, ali to ga ne čini ljudskom konstrukcijom.”

Iako je sve to vrlo misteriozno jer je to neko na internetu rekao, vrhovi u obliku piramide su vrlo česti: Matterhorn u Alpima i planina Bulandstindur na Islandu su značajni primjeri.

Povrh svega, bukvalno nema prednosti imati tajnu bazu na Antarktiku. Da postoje, svjetske vlade bi se već borile oko svojih resursa. Srećom, sve čime je Južni pol bogat je prirodna raznolikost i naučne mogućnosti, i neka tako dugo ostane.

Podijeli ovaj članak