Ako automobil dugo stoji parkiran vozač može imati ove probleme

3 min. čitanja

Bilo da radite od kuće ili ostavljate automobil na mjestu radi dužeg odmora, morate razmisliti o tome šta će rijetko korištenje značiti za njega.

Manje se voziti znači više razmišljati o održavanju automobila. Bez obzira je li vaš automobil star pet ili 50 godina, pripazite na ove uobičajene zamke ako ga parkirate kod kuće nekoliko sedmica.

Oslabljen akumulator

Vjerovatno najčešći problem kod parkiranja vozila na sedmicu ili više je akumulator. Moguće je da je vaš akumulator već bio ispražnjen ili je “slabiji” zbog standardnog pražnjenja pa automobil teže pali.

Ako vam je akumulator potpuno ispražnjen tada auto uopšte neće upaliti, a zdrav akumulator trebao bi to moći nakon par sedmica stajanja.

Ali, osim kupovine novog opcija je i vožnja kako biste ga ponovo napunili, uglavnom je dosta pola sata, a najviše cijeli sat u lošijim uslovima. Trebalo bi biti dovoljno da akumulator bude dovoljno napunjen. U tom periodu ne gasite motor. Vozite normalnom brzinom i ne morate podizati broj okretaja.

Zahrđale kočnice

Sedmica dana stajanja u mokrim uslovima mogu uzrokovati malo hrđe na kočnicama, ili ih čak zaglaviti. Kako biste to izbjegli, povremeno premjestite vozilo ili parkirajte u garaži gdje je automobil zaštićen od vremenskih nepogoda.

Ako se hrđa razvije tokom nekoliko sedmica, vjerovatno je riječ samo o maloj površinskoj hrđi na diskovima. Možda ćete isprva primijetiti malo škripanje, u većini slučajeva će nestati nakon nekoliko kočenja.

Ustajalo gorivo

Ako vam automobil stoji dva mjeseca ili više, a da ne potrošite pun rezervoar goriva, poduzmite neke mjere opreza kako biste izbjegli potencijalne probleme s motorom poput gubitka učinkovitosti, grubog rada ili čak nemogućnosti paljenja.

Natočite rezervoar kad se vratite, time se smanjuje količina zračnog prostora u rezervoaru za kisik koji razgrađuje gorivo i smanjuje rizik od hrđe zbog kondenzacije.

Neravnine na gumama

Ako je vozilo parkirano tri mjeseca ili duže, gume se mogu iskriviti, tačnije gazni sloj postaje ravan, posebno ako imaju nizak pritisak. Pripazite na ovo posebno u hladnim mjesecima, jer niže temperature uzrokuju pad pritiska u gumama. Početak jeseni dobro je vrijeme za provjeru pritiska u gumama jer nizak pritisak može biti štetan za sigurnost i učinkovitost tokom vožnje.

Ako parkirate automobil na duže vrijeme, povremeno ga pomaknite tako da stoji na drugom mjestu na gumama. Malo napumpajte gume.

Štetočine

Miševi i drugi glodari mogu napraviti vidljivu štetu vozilima, žvačući žice ili prljajući unutrašnjost. To je zato što oni vole mračna i tiha mjesta. Možete smanjiti rizik od toga ako je vaš automobil parkiran u garaži koja se svakodnevno koristi ili ako je izložen sunčevoj svjetlosti, piše Jutarnji.hr.

Podijeli ovaj članak