Vučić nije odmakao od ranih 90-ih, samo je okrenuo ploču: Od držanja po strani došao do…

4 min. čitanja

Retorika Aleksandra Vučića ponekad je kao vrijeme. Dva dana je najveći mirotvorac na Balkanu, dva naredna – pada kiša uvreda i neprijateljskih osuda. Donedavno se predsjednik susjedne Srbije zalagao za cjelovitu nam državu, a još jučer osudio je sve one koji sankcionišu Srbe na prostoru BiH, poručivši kako udaraju na jedan narod, kojeg dijeli Drina.

Vuk dlaku mijenja…

Ljubav Vučića i Dodika cvjeta već godinama. Opće je poznato i da je takva bila Vučićeva nekadašnja podrška cjelovitoj Bosni i Hercegovini. No, u moru sankcija izazvanih nikad pogubnijim potezima lidera iz RS-a, sada je i Vučić okrenuo ploču, pa je od pametnog držanja po strani došao do nikada otvorenije podrške svemu onome što je Dodik radio prethodnih mjeseci, a zbog čega su se uz njega na crnoj listi State Departmenta našli i njegovi najbliži saradnici, preciznije, sam vrh vlasti ovog entiteta.

”U isto vrijeme, ili pored njega ili čak u njegovim izjavama, ljudi oko njega, nerijetko i iz usta njegovog najbližeg kruga saradnika, čujete dijametralno suprotne izjave koje su u skladu sa jednom politikom, koja pripada ranim devedesetim godinama i to je naprosto kontinuitet u smislu djelovanja gospodina Vučića, nešto što se nije promijenilo. Tako da ja ove izjave ne vidim kao išta bitno drugačije”, poručio je politički analitičar Adnan Huskić.

Bezbroj puta sam pomislio na izbjeglice koje su prolazile Petrovačkom cestom i kako su stradali naši ljudi, tvrdi Vučić

Huskić dodaje da su reakcije iz naše zemlje već tu. On smatra da slijedi rat u javnom prostoru, bez mogućnosti da se na ove Vučićeve izjave adekvatno odgovori. No, činjenica je da bi mnoge zemlje do sada prestale tolerisati ovakvu retoriku i najvjerovatnije takve osobe proglasile personama non grata. Što u BiH nije slučaj.

”Taj mehanizam se koristi u diplomaciji za diplomate stranih država, koji se nalaze na području te države, kada se te diplomate želi odstraniti iz ko zna kojih razloga, dakle, to nije mehanizam koji se koristi spram šefova država, čak i u ovom slučaju”, zaključuje Huskić.

A na taj način mogli bi se i narušiti odnosi Srbije i naše zemlje, dodaje. Kontinuirana politika Vučića predstavljena je i kao otvorena podrška evropskom putu BiH, a istovremeno je u toku igra politike sa početka Vučićeve karijere. Stoga je vrlo teško ocijeniti stvarno mišljenje Aleksandra Vučića.

Stvarni problemi

”Poruke su to jednog političara koji misli da govori sa pozicije moći. U smislu da politika SAD-a, Ujedinjenog Kraljevstva, ali i politika EU prema situaciji u RS-u i BiH ide kroz sankcije i izolaciju gotovo čitavog vodstva entiteta, kao jedini značajni put sa kojim Zapad može da razgovara sa Banjalukom, a za njega taj put ide preko Beograda”, smatra Adi Ćerimagić, politički analitičar za pitanja EU.

Izgradnja memorijalnih centara u Donjoj Gradini i Beogradu posvećena jasenovačkim žrtvama biće prioritet dvije vlade u narednom periodu

Nakon sjednice vlada RS-a i Srbije Vučić je u petak poručio kako za Srbiju sankcije SAD-a ne postoje, da ih ova zemlja “neće primenjivati, jer politika sankcija uvek proizvodi pogrešne efekte”. Dodik je bio mnogo gori, pa je konstatovao da se SAD “kontinuirano negativno odnose prema srpskom faktoru”.

Iako ovakva retorika ne odstupa od Dodikove, na takvu smo već navikli. Nakon dva dana posjete Bosni i Hercegovini, činjenica je da se Vučić u Srbiju vraća većim problemima, sa kojima je iza zatvorenih vrata posljednjih dana pričao sa Dodikom i patrijarhom Porfirijem, a tiču se Kosova. Ni njegovom domaćinu nije lako, jer zaduženost entiteta koji vodi raste iz dana u dan.

Podijeli ovaj članak