“Uzbuna” u Krajini zbog dvojice Hercegovaca: Uzalud vam trud svirači

7 min. čitanja

Vlada FBiH, čiji premijer bi trebao biti Nermin Nikšić, nije ni imenovana, a kamoli dočekala prvih 100 dana, već se za nju vežu brojne kontroverze.

Tako je HDZ za ministricu kulture i sporta predložio Sanju Vlaisavljević, koja je u više navrata javno iznosila laži na račun Sarajeva i njegovog multietničkog karaktera. Poznata je njena izjava za RTRS kako su iz Sarajeva protjerani Djeda Mraz, novogodišnji ukrasi i svinjetina, što je bila notorna neistina. Na tvrdnju kako je Dragan Čović u toku rata Bošnjake koristio za prinudni rad u Sokolu, odgovorila je da je i to bolje nego da ih je zatvarao u Heliodromu.

Nikšićevo pismo

Drugo ime koje je izazvalo polemiku je Vojin Mijatović i njegova kandidatura za ministra policije. Mnogi i danas tvrde za Mijatovića da je “Dodikovac u SDP-ovoj koži”. 

Ipak, izgleda da je najspornije ime kandidata za ministra trgovine Anela Kljake. Ovaj bivši kadar SBB-a u Mostaru je kandidat NES-a za spomenutu funkciju. On je u vrijeme lokalnih izbora u Mostaru 2020. godine bio dovođen u vezu sa velikom aferu sa krađom glasova. Centralnaa izborna komisija je tada utvrdila da je Kljako sebi, ili da je to neko drugi radio u njegovu korist, dodavao glasove sa brojnih biračkih mjesta. Ovo je utvrđeno ponovnim brojanjem glasova iz 13 vreća sa listićima. Za svaku od njih broj ponovo prebrojanih glasova je bio manji od onih upisanih u izvještaju. Tako je na biračkom mjestu Gornja Drežnica navedeno da je Kljako dobio 247 glasova, a naknadnim brojanjem je ustanovljeno da je osvojio 110. Na Brankovcu je upisan 201, a brojanjem je ustanovljeno da je dobio 38 glasova. Ukupna razlika između upisanih i prebrojanih glasova za Kljaku bila je 1.580. I to samo u 13 vreća koje su naknadno prekontrolisane. Ko zna kolika bi razlika bila da su ponovo otvarane sve vreće.

Iako je CIK zbog ovog očiglednog kršenja izbornih pravila podnio prijavu Tužilaštvu BiH Kljako se nije našao na optuženičkoj klupi. Naime, Tužilaštvo BiH je donijelo odluku o neprovođenju istrage.

Jedina kazna za Kljaku je bilo ekspresno izbacivanje iz SBB-a. Međutim, rado ga je, očigledno, u svoje naručje prihvatio NES, čak i uz hitpoteku izborne prevare.

Zbog svega što se dešavalo predsjednik SDP-a Nermin Nikšić je pisao svom imenjaku Ogreševiću, tražeći da za ministra predloži nekog drugog kandidata.

– Mi smo se kao potpisnici sporazuma opredijeljeni na beskompromisnu borbu protiv korupcije i kriminala, a gospodin Kljako je od CIK-a BiH označen kao jedna od osoba koja je radila zloupotrebe prilikom provođenja izbornog procesa u Gradu Mostaru. Smatram da bi njegovo imenovanje jako kompromitiralo Vladu Federacije.

Naravno da je proces kroz koji prolazimo opterećen brojnim spinovima i lažima naših političkih protivnika koji nastoje da unesu razdor među nama i prije nego što smo počeli raditi. Drago mi je da smo svi jako opredijeljeni da dovedemo proces do kraja i da pokažemo kako su promjene moguće. Ako padnemo na prvom koraku nisam siguran da ćemo uspjeti u tome.

Sa svoje strane i u ime SDP-a BiH želim iskazati apsolutnu opredijeljenost da zajedno radimo u korist svih građana Bosne i Hercegovine. Potpuno sam uvjeren da dijelimo isti cilj, zbog čega Vas još jednom molim za razumijevanje, navodi se, između ostalog, u Nikšićevom pismu.

Kandidovanje Kljake je bio i jedan od razloga zbog kojih je Nikšić tražio od predsjednice FBiH Lidije Bradare da prolongira davanje saglasnosti na imenovanje nove Vlade FBiH na nekoliko dana, “zbog dodatnih konsultacija”. Za sada je ona uvažila Nikšićevu molbu.

Za razliku od nje, Ogreševiću ne pada na pamet da udovolji Nikšićevom zahtjevu. Umjesto toga, u stilu nekih drugih stranačkih predsjednika, Kljaku brani time da nije nikada osuđen za ono za šta je bio osumnjičen, a kao odbranu koristi i ratni put, tačnije učešće u ratu Kljakinog oca.

– Narodni evropski savez BiH s gnušanjem odbacuje optužbe koje na račun Anela Kljake, kandidata NES-a za ministra trgovine, iznose pojedinci iz stranaka koje su sada već politička prošlost, kao i njima bliski „mediji“. Licemjernim nazivaju i zamjerke koje na imenovanje Kljake iznose iz SDP-a i stranaka tzv.Trojke.

Ne postoji niti jedna zakonska prepreka da Anel Kljako obnaša funkciju ministra trgovine. Anel Kljako nikada nije prekršajno ili krivično gonjen, protiv njega nikada nije podnesena optužnica niti je osuđen za bilo kakvo djelo. Pravosudni organi jasno su se odredili u slučaju Anela Kljake odbacujući sve optužbe, zbog čega ne postoji niti jedan razlog da on ne bude kandidat NES-a za ministra trgovine FBiH, objavio je Ogrešević na Facebooku.

U istoj poruci Ogrešević pita zašto smeta Kljako, ako već ne smeta Sanja Vlaisavljević “s njenim antibošnjačkim, antisarajevskim i islamofobnim izjavama”, Vojin Mijatović “dugogodišnji bliski saradnik Milorada Dodika”, ili Nenand Nešić “osobu koju mediji godinama povezuje s kriminalnim miljeom”.

Ružnićeva slika

– Anel Kljako je doktorant ekonomskih nauka. Sin je logoraša, RVI i pripadnika Armije RBiH. U dva mandata na osnovu povjerenja građana obnašao je funkciju zastupnika u Skupštini HNK, a u jednom mandatu i gradskog vijećnika Grada Mostara. Bio je savjetnik ministra sigurnosti BiH, te savjetnik ministra privrede HNK.

Zbog svega navedenog, NESBiH daje punu podršku kandidaturi Anela Kljake za federalnog ministra trgovine, a o novonastaloj situaciji kada je u pitanju formiranje vlasti u Federaciji BiH, u konsultaciji s našim partnerom – Strankom za BiH odredit ćemo se u narednim danima – navodi se u saopćenju NES-a.

Šta misli o Nikšićevoj molbi pokazao je i premijer USK Mustafa Ružnić. Njegova poruka pokazuje i koliki autoritet SDP i Nikšić imaju u ovom dijelu BiH.

– Uzalud vam trud svirači, poruka je koju je objavio Ružnić uz fotografiju na kojoj je sa Kljakom.

Sada se čeka da se vidi šta ćee uraditi SDP, odnosno Nikšić. Sigurno je da je ova situacija test ne samo za čvrstinu koalicije trojkle sa NES-om i SBiH-om, nego i za Nikšićev dignitet. Pitanje je i da li će možda ova reakcija NES-a biti konačni okidač da se SDP okrene pregovorima sa SDA o formiranju nove Vlade FBiH.

Podijeli ovaj članak