Prije nešto više od dvije godine u žiži javnosti našao se problem iseljavanja romskih porodica iz baraka u Velikoj aleji na Ilidži.
Bolji uslovi
Cilj je bio spriječiti dalju gradnju baraka i gomilanje smeća na ovom području vodozaštitne zone općine Ilidža, međutim, problem je nastao zbog nepostojanja adekvatnog alternativnog smještaja za ove porodice.
Ipak, prošle godine jedanaest porodica je iseljeno iz Velike aleje na lokalitet naselja Rakovica. Ta informacija je prošla ispod radara, a tek rijetki su naglašavali kako u improvizovanim objektima i dalje vladaju nehumani životni uslovi, ali i da postoje problemi sa komunalnim priključcima.
Sredinom marta ove godine na lokalitetu gdje je smješten privremeni alternativni smještaj osposobljena je i mobilna učionica
Zato smo odlučili da provjerimo u kakvim uslovima romske porodice žive danas, pa smo kontaktirali načelnika Općine Ilidža Nermina Muzura.
– Za razliku od uslova u kojima su se ranije nalazile te porodice, oni sada u ovom smještaju imaju optimalne uslove za život. Nalaze se u Rakovici i najvažnije je da imaju topli dom, vodu i struju. U to se možete uvjeriti na licu mjesta, ali i na web stranici Općine Ilidža, kratko je za Oslobođenje kazao Muzur.
Sredinom marta ove godine na lokalitetu gdje je smješten privremeni alternativni smještaj za romske porodice osposobljena je i mobilna učionica predviđena za romsku djecu. Načelnik Muzur je uručio ključeve mobilne učionice Gazmendu Januziju, višem referentu za saradnju s nacionalnim manjinama u Kantonalnom centru za socijalni rad. Radionice u ovoj učionici održavaće uposlenici Centra za socijalni rad, s ciljem pripreme mališana za redovno pohađanje škole.
Učionica
– Postavljanje mobilne učionice izuzetno je važan korak u našem nastojanju da romska djeca dobiju priliku da se na adekvatan način školuju i stiču nova znanja. Uz mobilnu učionicu, novi električni priključci tek su jedan korak u pravcu kojim želimo ići u budućnosti, naveo je tada na svojoj Facebook stranici Nermin Muzur.