Šta se nalazi u prijedlogu Predsjedništva BiH: Funkcioneri ostaju bez povećanja plata?

4 min. čitanja

Hitna sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH zakazana je za prekosutra, a na dnevnom redu su samo dvije tačke. Poslanici bi trebali razmatrati Prijedlog zakona o budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza BiH za 2023, čiji je predlagač Predsjedništvo BiH.

Inflacija sve jede

Ovoj tački prethodiće Prijedlog zakona o dopunama Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH, čiji je također predlagač Predsjedništvo BiH koje je tražilo da se ovaj prijedlog razmatra po hitnom postupku.

U njemu se navodi da će se plate i naknade imenovanim i izabranim licima u institucijama BiH koja imaju koeficijent iznad 8 obračunavati po osnovici 535 KM.

Kako je u obrazloženju navedeno, Prijedlog zakona je u skladu s Ustavom BiH, jer neće dovesti do smanjenja primanja zvaničnika u institucijama BiH, već će njihova primanja ostati na sadašnjem nivou. Navodi se da bi povećanje plata funkcionerima produbilo nesrazmjer između najviših i najnižih plata u institucijama BiH, a cilj povećanja osnovice je bio povećenje plata vojnicima, državnim policajcima, uposlenicima u institucijama sa nižim primanjima.

Podsjetimo, Vijeće ministara BiH ranije je usvojilo odluke o povećanju primanja uposlenima u državnim institucijama. Prema tim odlukama povećanje osnovice za platu predloženo je sa 535 na 600 KM za narednih devet mjeseci, te uvećanja regresa za godišnji odmor sa 300 na 450 KM.

Evo 15 godina sam u Sindikatu i nije još bila praksa da je neko digao ruku protiv sebe, kaže Mirković

– Ovo povećanje je manje od iznosa inflacije za prošlu godinu. Za prošlu godinu inflacija je bila 16 posto, a mi smo tražili 17 posto. No, usvojeno je povećanje od 12,5 posto, što znači da se nama istopilo to povećanje, ali s druge strane moramo biti zadovoljni, jer je ovo prvo povećanje od 2009. godine, kaže predsjednik Sindikata SIPA Edin Kahrimanović.

Osvrćući se na mogući nesrazmjer povećanja plata, Kahrimanović podsjeća da su kao Sindikat tražili da se u konačnici obračun plata policajaca razdvoji od onog izabranih i imenovanih dužnosnika.

– Zakon kojim su nas strpali u isti koš je usvojen 2008. i tu je napravljena greška, jer javnost, građani sve nas vide kao neke funkcionere koji imaju po pet-šest hiljada maraka mjesečno. I zahtjev Sindikata je bio ne da se njima umanji i bilo šta uradi, nego isključivo da se mi razdvojimo od obračuna plate kako nas građani ne bi povezivali s političarima, napominje Kahrimanović.

Radenko Mirković, predsjednik Samostalnog sindikata državnih službenika i zaposlenih u institucijama BiH, napominje da je zakon promjenjiv i da će, “ako su voljni da zakon promijene, oni to i da urade”.

Pozitivni impulsi

– Imamo neke pozitivne impulse od gospodina Konakovića i trojke da bi se oni odrekli u humanitarne svrhe svog uvećanja, ali to opet ne mijenja situaciju što se tiče povećanja plata. Prema zakonu svima se povećavaju plate, navodi Mirković.

Nakon sjednice Vijeća ministara na kojoj su donesene odluke o povećanju plata, ministar finansija i trezora BiH Zoran Tegeltija kazao je da je razgovarano o tome da počne izrada novog zakona o platama na nivou BiH, gdje će se posebno govoriti o rasponu od najniže do najviše plate.

Podijeli ovaj članak