Na listi 106 ubijene djece u današnjem Istočnom Sarajevu našla su se imena Marko (11), Mirjana (16) i Damir (17). Međutim, njih troje su ubijeni tokom opsade Sarajeva.
Gore spomenutu listu sačinio je Republički centar za istraživanje rata i ratnih zločina u Republici Srpskoj, da bi je potom RTRS iskoristio za svrhe priloga.
Naime, Marko Lukić je ubijen u jedanaestoj godini života, 26. jula 1995. godine. Stradao je od granate, ispaljene sa položaja Vojske Republike Srpske na sarajevsko naselje Mejtaš.
Njegov brat Miroslav se oglasio putem Twittera i najavio tužbu protiv Viktora Nuždića i Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica na čijem je čelu.
– Viktore Nuždiću, javno vam se obraćam kao sarajevsko ratno dijete, brat ubijenog sarajevskog djeteta, iz centra grada. Da se nešto ne foliramo, da se ne pravimo ludi, da zaobiđemo onu “potkrala se greška u podacima” ili nešto slično – znate jako dobro šta radite. Ja se nikome za pola srca svog što mi je otkinula granata VRS-a, vojske koju, vjerujem, priznajete kao vašu, PRAVDATI NEĆU. Praviti se ludi, i gubiti vrijeme na dokazivanje već dokazanog, očitog i zdravorazumski jasnog – bilo bi glupo. Znate zašto, Viktore Nuždiću? Zato što ću to vrijeme iskoristiti da pripremim tužbu protiv vas kao odgovornog lica, protiv institucije na čijem ste čelu, te svih odgovornih za ovu gnusnu laž, i propagandu. Vidimo se na sudu, Viktore Nuždiću, poručio je Lukić.
Thread- Viktore Nuzdicu, javno vam se obracam kao sarajevsko ratno dijete, brat ubijenog sarajevskog djeteta, iz centra grada. Da se nesto ne foliramo, da se ne pravimo ludi, da zaobidjemo onu “potkrala se greska u podacima” ili nesto slicno – znate jako dobro sta radite. 1/3⬇️🧵 https://t.co/FOUoq88mf0
— Lukić Miroslav (@Lukic_Miroslav_) August 9, 2023
Kako piše N1, Miroslav i majka Suzana Lukić ostali su zatečeni danas, kada im je proslijeđen prilog RTRS-a iz aprila ove godine. Kazao je da su potreseni, da je majci danas užasno teško. Podijelio je i nekoliko preostalih sjećanja na brata.
– Maštao je o moru, ispričala je tada za ratno Oslobođenje Markova porodica, govoreći o jedinoj utjesi i želji koju je jedanestogodišnji dječak gajio, nakon što mu je 1992. godine ubijen otac.
Marko je ukopan na groblju Sveti Josip, kod sarajevske Zetre.
Ova šokantna informacija Miroslava i porodicu bi, možda, i zaobišla da RTRS-ov prilog nije uočio njegov prijatelj sa platforme Sniper Ally photo, posvećene arhiviranju i očuvanju fotografija opsade Sarajeva.
“Prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata i ratnih zočina u opštinama Srpskog Sarajeva, tokom rata stradalo je 106 djece.”
Kažu da spisak nije kompletiran a kako ga nije moguće pronaći dijelimo par slika uzetih iz video priloga.
Šokantno je i neprihvatljivo da se… pic.twitter.com/5FzYzdmtgG
— SniperAlley.Photo (@SniperAlleyPhot) August 9, 2023
Na listi se, ističu na ovoj platformi, nije pronašao samo Marko, nego i Damir Dodik i Mirjana Malešević – također oni čija je mladost prekinuta nakon što je na njih pucano u Sarajevu. I njihova imena su se, dakle, našla dijelom priloga u kojem je, kako se navodi, korištena lista koju je sačinio Republički centar za istraživanje rata i ratnih zločina u opštinama tadašnjeg Srpskog Sarajeva.
Sedamnaestogodišnji Damir Dodik ubijen je dan ranije nego Marko, 25. jula 1995. godine. Vozio je bicikl kada je snajperom upucan ravno u srce. Ukopan je u mezarju na Kovačima u Sarajevu.
Šesnaestogodišnja Mirjana Malešević ubijena je u Sarajevu 27. februara. Sa prijateljem Samirom išla je u posjetu ostalim drugarima. Pucano joj je u srce. Samir koji je, potom, pokušao pomoći je također ubijen.