Promocija knjige “Sarajevo Singular Plural. Prilozi u čast Zdravka Grebe” i javna debata bit će održani u Meeting Pointu 8. maja u 18 sati. Naša Grupacija obradovat će 50 osoba koje prve dođu na promociju i uručiti im po jedan primjerak knjige. Urednici knjige su: Jakob Finci, Wolfgang Petritsch i Christophe Solioz.
Slika i plan
Tekst filozofa i političkog analitičara Solioza, kao i u našem listu ranije objavljeni tekst “Jedan i mnogi – Grad” spisateljice i pjesnikinje Feride Duraković, otvaraju katalog Try See, Try Say Sarajevo, koji će biti objavljen 8. maja 2023, a povodom otvaranja izložbe kolektivne knjige “Sarajevo Singular Plural”. Katalog predstavlja izbor od jedanaest radova koji su uključeni u navedenu kolektivnu knjigu.
”Tragom Waltera Benjamina, vjerujemo da se najpreciznije znanje o gradu dobija uz pomoć slike i plana – naročito uz pomoć plana grada: “Postoji ultraljubičasto znanje o gradu i infracrveno koje se ne može ograničiti samo na knjigu: to su fotografija i plan – najpreciznije znanje o pojedinačnom i opštem” (Walter Benjamin)”, piše Solioz.
Navodi da predstavljanje urbanog prostora, slikom i planom, poziva na drugačiji način kazivanja o gradu, na nužno pluralni govor.
Umjesto tradicionalnog predstavljanja knjige, pozivamo sve zainteresirane da zajedno “pokušamo reći” Sarajevo u okviru javne debate
”Na raskršću političke, antropološke, filozofske, književne, estetske, arhitektonske i urbanističke analize, radi se o upisivanju refleksije u perspektivu koja se odnosi na komplementarnost (Niels Bohr) s ciljem istraživanja na jedan ‘nediscipliniran’ način, izvan utabanih staza, višedimenzionalno i kolaborativno razumijevanje urbanog prostora. Očigledno, takav poduhvat može proisteći samo iz pokušaja, ono što je Samuel Beckett istakao kao relevantno jednog ‘pokušati reći’ i ‘pokušati vidjeti’. Ili ‘jezik neprestanog pokušati-reći’, jezik približne vrijednosti koji uvijek lebdi između osjetilnog i razumljivog, jezik koji na sebi eksperimentira s poremećajem svojstvenim iskustvima pogleda”, objašnjava suurednik knjige.
Dodaje da je to pristup koji inspirira kolektivni rad “Sarajevo Singular Plural”, zbornika posvećenog sjećanju na Zdravka Grebu (1947 – 2019) – simboličku figuru građanskog i kozmopolitskog Sarajeva.
”Prisutnost više fotografija, posebno nekih 8 portfolija, nije rezultat namjere koja bi bila ograničena na običnu ilustraciju. Za one koji znaju vidjeti, za one koji ne upadaju u zamku reprezentacije, jer su slike prije svega obećanja par excellence, ‘konstruktivna fotografija’ nam omogućava da pronađemo nevidljivo srce vidljivog, neizrečenog, u srcu priče. Dakle, fotografije prate tekstove kako bi proširile njihovo značenje, razotkrile njihovu formu. Nasuprot tome, tekstovi prate fotografije kako bi proširili prostor vidljivog, pomaknuli prikaz”, poentira Solioz.
Svojstveno slikama, dodaje, otvorenost vremenskim složenostima preobražava, doslovno atuelizira prošlost pri formiranju “testa istine sadašnje radnje”, u ovome ona “zažaruje fitilj eksploziva koji je zakopan u Nekoć” (Walter Benjamin).
Iz praktičnih razloga poželjno je da prisustvo promociji najavite registracijom na OVOM LINKU
”S onu stranu prošlosti-sadašnjosti i više-od-sadašnjosti (Georges Didi-Huberman) slika, međutim, također postaje ‘slika-želja’ (Ernst Bloch). Koja se odnosi na ‘još ne’, i ukazuje na budućnost. Dakle, slike prošlosti, sadašnjosti, budućnosti? Daleko od bilo kakve linearne reprezentacije prošlosti, ‘dijalektičke slike’ dopuštaju istraživanje figura anakronizma i uspostavljanje kritičkog odnosa prema prošlosti: ‘Ne treba reći da prošlost obasjava sadašnjost ili da sadašnjost obasjava prošlost. Slika je, naprotiv, mjesto gdje se Nekoć susreće sa Sada u bljesku i oblikuje konstelaciju’ (Walter Benjamin)”, naglašava.
Dodaje da tako gleda na fotografije i reprodukcije umjetničkih djela i instalacija prikazanih u knjizi “Sarajevo Singular Plural”.
Elementi prošlosti
”Izvan površnog razumijevanja koje ne bi uspjelo dokučiti njihovu bit, ove slike nam pomažu da ‘uhvatimo’ elemente prošlosti koja će, došavši u konstelaciju sa sadašnjošću, proizvesti što više nesklada, lomova i izazvati buđenje. Samo ovo može oteti historiju od ‘pobjednika’ i otvoriti je drugoj politici. Na dnevnom redu: ‘Optimizam je lažna nada koju koriste kukavice i budale. Nada je vrlina, virtus, herojska odlučnost duše. Najviši oblik nade je nadvladani očaj’ (George Bernanos)”, zaključuje Solioz u tekstu kojim otvara katalog unikatnih radova.
(Soliozove izjave sa francuskog prevela Boba Lizdek)