Panel diskusija AmCham BiH i Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u BiH: “Važnost pouzdanih dobavljača za siguran digitalni ekosistem BiH”

5 min. čitanja

“Važnost pouzdanih dobavljača za siguran digitalni ekosistem BiH“, naziv je panel diskusije održane danas u Sarajevu u organizaciji Američke trgovačke komore u Bosni i Hercegovini (AmCham BiH), u saradnji sa Ambasadom Sjedinjenih Američkih Država u BiH.

Događaj je organizovan u Sarajevu s ciljem podizanja svijesti o važnosti zaštite povjerljivosti, integriteta i dostupnosti digitalnih podataka i sistema. Među učesnicima diskusije bili su predstavnici državnih institucija, IT stručnjaci i predstavnici bh. kompanija.

– Stalno radimo na podizanju svijesti procesa digitalizacije u BiH obzirom na štetne učinke koji svaki zastoj donosi na privredu. Znamo da kompanije ulažu napor kako bi se proces odvijao nesmetano.

Na konferencijama ranijim koje se bave kibernetičkom sigurnosti stalno se razgovara na ovu temu. Pokrenuli smo inicijative i za ukidanje carine u oblasti informatičke tehnologije, a tu imamo oko 30 preduzeća koje se bave ovim. Američka komora radi na unapređenju dobre uprave u javnim upravama i borbu protiv korupcije, rekao je Nedim Hamzić, generalni sekretar AmCham BiH.


image

/ Oslobođenje

Stiven Toteda, zamjenik izvršnog direktora američke kompanije Aviat Networks istakao je kako se telekomunikacijska tehnologija se brzo mijenja.

– Nekada smo imali velike bežične aparate, a danas govorimo o generaciji 5G. Kako se tehnologija mijenja, kako ima dramatičan uticaj, moramo voditi računa i o drugim uticajima ovih tehnologija. Ranih devedesetih godina smo uveli prvu dubl v mrežu u gradu koji je u Kini imao tada dva miliona ljudi, a danas ima 20 miliona i nadam se da im je ta tehnologija posluzila. Ako uporedimo internet nekad i sada u početku je to izgledalo kao neka utopijska informacija, a danas je to polje u kojem se vode različite borbe, ideološke i druge. Treba razmisliti kako države odgovaraju na ove izazove. Neke su odgovorile agresivnom cenzurom. Neke na drugi način, ali upravo ta ideološka borba se odvija i sada, rekao je Stiven Todea.

O rizicima poslovanja sa nepouzdanim dobavljačima prisutni su imati priliku čuti i od Emily de La Bruyère, jedne od vodećih svjetskih analitičara u polju ekonomsko-sigurnosnih implikacija geopolitičke strategije Narodne republike Kine.


image

/ Oslobođenje

– Mogu govoriti kako Kina koristi okolnosti u svijetu gdje je internet sve prisutan. Peking želi da iskoristi ove vrijednosti. Kina izgrađuje svoje pozicije, da pribave informacije kao i da kontrolišu kako rade mreže i da po mogućnosti prekinu njihov rad, ako je u njihovom interesu. Kina razvojem tehnologije želi da utvrdi svoju poziciju. Ako uspije u tome Kina će biti u mogućnosti da oblikuje daljnji razvoj svijeta, rekla je i dodala: „Na međunarodnoj sceni mogu učestvovati samo kompanije koje su od povjerenja za vladu Kine. Sve je usmjereno da Peking ima punu kontrolu nad onim što se dešava, a isto se odnosi i na nivo vojnih operacija.

Vojni i civilni resursi služe za provođenje strategije i sve može biti iskorišteno u vojne svrhe i to je ono što predstavlja rizik. Ukoliko se koriste nepouzdan dobavljači to može dovesti do problema. Kontrola informacija može doći u ruke nekoga ko nije ovlašten za kontrolu informacija.

Zato je vrlo je vazno da se uklone dobavljači koji ne rade sa međunarodnim standardima. Kina koristi i instrument ponuda niskih cijena i vrlo je važno da se zauzme pristup u procesu nabavki koji neće biti usmjerena samo na najniže cijene jer to predstavlja rizik za preuzimanje kontrole, istakla je Emily de La Bruyère.  

Panelisti u ime američkih kompanija Aviat Networks, Oracle BH d.o.o. i Cisco System Internetworking d.o.o. diskutovali na temu važnosti implementacije sigurne digitalne infrastrukture u svrhu jačanja zaštite informacionih sistema. Naglasili su između ostalog da Kina želi gurnuti svijet u neko nefer takmičenje, niskim cijenama. Receno je da niko ne bjezi od konkurencije, ali su potrebna jednaka pravila za sve.

Podijeli ovaj članak