Otklanjanje nepravde prema invalidima: Rasle su plate, penzije i troškovi, samo nisu invalidnine

4 min. čitanja

Vanredna sjednica Doma naroda Parlamenta FBiH zakazana je za sutra, a na dnevnom redu je, pored ostalog, Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o osnovama socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite porodice s djecom, koji je na usvajanje po skraćenom postupku uputio Irfan Čengić, delegat u Domu naroda.

Nominalni iznos

Čengić za Oslobođenje kaže da se ovim zakonom osnovica za izračun iznosa invalidnina vraća umjesto nominalnog, na iznos od 80 posto minimalne plate.

– Ukoliko zakon bude usvojen, od 1. aprila bi invalidnine trebale biti povećane za više od 60 posto, te će uz svako naredno povećanje minimalne plate u FBiH biti povećane i invalidnine. Ovo će samo predstavljati otklanjanje nepravde iz 2016, ali i dalje nam treba novi sistemski zakon, pojašnjava Čengić.

Kako se navodi u obrazloženju predloženih izmjena Zakona, trenutni iznosi tuđe njege i pomoći, invalidnina i ortopedskog pomagala isti su još od 2009, kada je definisano da je osnovica za izračun ovih prava 80 posto minimalne plate u FBiH.

Kasnijim izmjenama zakona je, umjesto 80 posto, upisan tačan novčani nominalni iznos tog procenta od 274 KM. Međutim, od navedene izmjene zakonodavstva je u dva navrata povećan iznos minimalne plate, a ta dva povećanja nije pratila izmjena Zakona i povećanje osnovice od 274 KM kako bi nominalni iznos bio ekvivalentan novom od 80 posto minimalne plate, čime je ova populacija prevarena.

U proteklih trinaest godina rasli su prihodi u budžetu, minimalne plate, penzije, troškovi života… Jedino invalidnine nisu rasle

Ovim zakonom predviđa se da osnovica za izračun iznosa bude propisana u procentualnom iznosu, a ne nominalnom u KM, jer na taj način neće biti potrebno mijenjati zakone kako bi invalidnine i druga prava pratili troškove života i rast minimalnih i prosječnih plata, kao i rast prihoda u budžetima.

U proteklih trinaest godina rasli su prihodi u budžetu, rasle su minimalne plate, rastao je iznos prosječne plate, rastao je iznos penzija, troškovi državne službe su rasli, rasli su troškovi života, jedino invalidnine nisu.

Za provođenje ovog zakona potrebna su dodatna sredstva, preciznije 82.000.000 KM, u odnosu na budžet 2022, u budžetu za 2023. Vlada FBiH je dala negativno mišljenje na ove izmjene Zakona. Kako se navodi, Vlada je 7. aprila 2022. usvojila zaključak kojim je zaduženo federalno Ministarstvo rada i socijalne politike da u roku od šest mjeseci sačini prednacrt zakona o jedinstvenim načelima i okviru materijalne potpore osoba sa invaliditetom koji će uputiti u proceduru.

Upravni postupci

lzmeđu ostalog, razmotrit će se pitanja visine osnovice i njenog procenta za obračun novčanih naknada za prava priznata rješenjima iz upravnih postupaka. U tom posebnom zakonu bit će obrađena sva pitanja za osobe sa invaliditetom – neratni invalidi. Stoga je bespredmetno usvajati ovaj prijedlog sa izmjenama, jer su u procedurama tekstovi posebnih zakona, nakon čijeg usvajanja će postojeći zakon u cijelosti biti stavljen van snage.

Podijeli ovaj članak