Nasilje nije privatna stvar: Izlaz iz začaranog kruga postoji

3 min. čitanja

U organizaciji Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu i Centra za međunarodnu politiku i postkonfliktna istraživanja, uz podršku Friedrich-Stiftung Dialogue Sotheast Europe, protekle sedmice je održana trodnevna konferencija pod nazivom “Stvarajmo društvo bez nasilja nad ženama: Šutnja nije rješenje”.

Brojni problemi

Moderatorice konferencije bile su prof. dr. Sarina Bakić i prof. dr. Nermina Mujagić. Konferenciju su otvorili dekan FPN-a UNSA, prof. dr. Sead Turčalo, te Samra Filipović-Hadžiabdić, direktorica Agencije za ravnopravnost spolova Bosne i Hercegovine, dr. Ralf Melzer, direktor FES-SOE-a, i Jo-Anne Bishop, v. d. predstavnica UN Women u BiH. Konferencija je pokrenula brojna pitanja sa kojima se bh. društvo suočava: problem nasilja nad ženama u svakodnevnim sferama života, rodno zasnovanom nasilju, objektivizaciji i sramu u kontekstu porodičnog nasilja, nasilju nad ženama u političkim strankama, te medijskom izvještavanju i poticanju rodnih stereotipa. Otvoreno je i pitanje uloge politike i odnosa politike spram nasilju i zaštiti žena.

Potrebno je sistemski raditi na uvođenju politika rodne osviještenosti u ustanove visokog obrazovanja, poručila je dr. Ždralović

Prvog dana konferencije prikazan je film autorice Aleme Kazazić “Sigurna kuća”, kao svjedočanstvo bh. žena koje su napustile nasilnike i okrenule novu stranu knjige života. Uz podršku profesionalnog tima, njihov boravak u sigurnim kućama kreirao je novu dimenziju – nasilje nije privatna stvar, a sistem, iako nije idealan, postoji i omogućava žrtvama da se izvuku iz ralja nasilništva i zlostavljanja.

Mubera Hodžić-Lemeš, menadžerica Sigurne kuće iz Fondacije lokalne demokracije, učesnike/ice je upoznala sa načinom rada sigurnih kuća, pokretanjem sistema za zaštitu. Najveći je, kaže, izazov osnažiti žene koje su pretrpjele nasilje. Uspjeh budi zadovoljstvo i daje nadu svakoj ženi koja se trenutno suočava sa teškim izazovima – izlaz iz začaranog kruga nasilja postoji.

Dr. Amila Ždralović sa Pravnog fakulteta UNSA prezentirala je zakonske regulative i ukazala na problem njihove neimplementacije.

Rodna osviještenost

Naglasila je da je potrebno izvršiti pritisak na vladajuće strukture da se konačno usvoji Konvencija br. 190 o eliminaciji nasilja i uznemiravanja u svijetu rada.

Iako problem nasilja nad ženama u svim sferama života, rada i djelovanja, ostaje gorući problem našeg društva, ključno je pričati, educirati, upozoravati. Potrebno je osnaživati žene i društvo da glasno i jasno kažu ne nasilju i zahtijevaju snažan politički angažman kako bi sistem zaista prepoznao problem i ponudio kvalitetna i održiva rješenja.

 

Podijeli ovaj članak