U saopćenju resornog ministarstva pojašnjavaju da je ministrica Hota-Muminović u proteklom periodu komunicirala s javnošću izmjene i dopune akata, a posebno nastavnih planova i programa.

Navedene izmjene, kako naglašavaju, ni na koji način ni u jednom dijelu ne predviđaju ukidanje ili preimenovanje predmeta, niti smanjenja sedmičnog fonda časova po predmetima. Predmeti će se navoditi u pedagoškoj dokumentaciji i evidenciji, a posebno u javnim ispravama (uvjerenjima o uspjehu) na isti način kako je to i do sada bio slučaj.

– Iako je već u više navrata ponovljeno, koristimo i ovu priliku da učenicima, roditeljima, nastavnicima i cjelokupnoj javnosti jasno poručimo da se predmet Bosanski jezik i književnost, Hrvatski jezik i književnost, Srpski jezik i književnost ni na koji način ne ukida niti se na bilo koji način umanjuje značaj ovog predmeta. Učenici će imati predmet i biti ocjenjivani iz Bosanskog jezika i književnosti, Hrvatskog jezika i književnosti, Srpskog jezika i književnosti, te će u uvjerenjima o uspjehu (đačkim knjižicama) i svjedočanstvima biti jasno vidljiv ovaj predmet – navodi se u saopćenju.

FOTO: Press KS

Izražava se zabrinutost zbog, kako ističu, zloupotrebe tog pitanja u političke svrhe od pojedinaca i dijela javnosti. Spremnost da se pitanja od vitalnog značaja, kao što je izučavanje Bosanskog jezika i književnosti, Hrvatskog jezika i književnosti, Srpskog jezika i književnosti, zloupotrijebi za jeftine političke poene jasno ukazuje na sebičnost i licemjernost pojedinaca.

VEZANI TEKST – Kome smeta (Bosanski) jezik u KS: Da li je ovo izmišljanje tople vode, presedan suprotan svim istraživanjima

– Skrećemo pažnju da je u proteklim godinama, odnosno skoro već dvije decenije, učinjen niz propusta kada je u pitanju tretman i afirmacija predmeta Bosanski jezik i književnost, Hrvatski jezik i književnost, Srpski jezik i književnost. Kao primjer navodimo odobrene udžbenike koji već više od deset godina koriste naši učenici, gdje na samoj naslovnoj strani nije vidljiv naziv ovog predmeta. Postavlja se pitanje zašto su sve ove godine na tu nepravilnost šutjeli svi koji danas šire dezinformacije o navodnom ukidanju predmeta – navodi se u saopćenju.

Također, napominju da se od septembra ulazi u drugu godinu implementacije kurikularne reforme, pri čemu Javna ustanova Institut za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja KS tokom cijele godine pruža aktivnu podršku svim nastavnicima koji implementiraju reformu.

U skladu s programskim aktivnostima, Ministarstvo za odgoj i obrazovanje KS će u narednom periodu u skupštinsku proceduru uputiti novi Zakon o udžbenicima u KS čime će se, između ostalog, otkloniti i prethodno navedena nepravilnost, saopćeno je iz Službe za protokol i press KS. 

VEZANI TEKST – Ukida li se Bosanski jezik u KS; Sivro: Oni su se zapetljali u toj priči, naziv je bitan, to je stvar identiteta

Javnost ovih dana bruji o reformama u osnovnom obrazovanju u Kantonu Sarajevo za školsku 2023/2024. godinu, koje se odnose na djecu od prvog do trećeg razreda, čiji je inicijator Institut za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja Kantona Sarajevo, u kojima se “gubi” Bosanski jezik, te sa kojima direktori škola i učitelji nisu čestito upoznati.

Nevjericu je izazvalo smještanje Bosanskog jezika u oblast “Izražavanje i stvaralaštvo”.