Meokrnje – ikona antifašizma: Vojske koje su uz narod nikada neće biti poražene

3 min. čitanja

Antifašistička borba u travničkom kraju u Drugom svjetskom ratu i odbrambeno-oslobodilačkom ratu 1992-1995, naziv je teme okruglog stola Meokrnje – simbol borbe protiv fašizma, koji je održan jučer u Travniku.

Akademik prof. dr. Mirko Pejanović, potpredsjednik Akademije nauka i umjetnosti BiH, govorio je o značaju platforme o radu Ratnog predsjedništva RBiH u ratnim uslovima za odbranu Bosne i Hercegovine.

Višenacionalna zemlja

– BiH po svojoj sociološkoj i etničkoj strukturi je višenacionalna zemlja.

– U njoj je nacionalna izmiješanost na cijelom teritoriju. BiH je jedan dragulj koji je kao takav uvijek imao međunarodno povjerenje. Armija RBiH nastala je na istinskoj volji građana da imaju svoju slobodu i da je brane oružjem. Ona je bila multietnička, svenarodna i građanska, objasnio je Pejanović.

BiH je puna historije i, nažalost, natopljena krvlju, kažu načelnik Travnika Kenan Dautović i premijer SBK-a Tahir Lendo

Sead Đulić, predsjednik SABNOR-a BiH, izlagao je o temi “Moral i moralne vrijednosti u NOB-u i OOR-u 1992-1995”. Rekao je da su i jedna i druga vojska bile uistinu narodne, da ih je narod smatrao svojima i volio ih, a da vojske koje narod voli ne mogu izgubiti.

– Ta ljubav bio je drugi presudni element borbenog morala i Titovih partizana, ali i vojnika Armije RBiH, istakao je Đulić.

Dr. Željko Šain, prof. emeritus sa Ekonomskog fakulteta u Sarajevu, obrazlagao je o odgojno-obrazovnom radu kao osnovi postojanja, opstojnosti i razvoja domovine i države BiH.

– Naš bosanskohercegovački narod, a posebno dobar dio njegovih vođa i predstavnika, nije dovoljno ozbiljno i racionalno shvatio latinsku izreku: “Historia est magistra vitae.” Dokaz tome je ponovno jačanje fašizma u raznim pojavnim oblicima. Tu moraju prednjačiti odgoj i obrazovanje od rođenja pa do kraja života. Na ovom polju gotovo su svi zatajili, manje ili više, porodica, odgojno-obrazovne institucije, državni organi, vjerske zajednice, naglasio je Šain.

Pravda i pomirenje

Prof. dr. Selmo Cikotić sa Fakulteta političkih nauka u Sarajevu rekao je da BiH nema samo pravo već i obavezu da predvodi region u moralnom, političkom i vrijednosnom okrepljenju, postizanju istine, pravde i pomirenja kao pretpostavke za rekonstrukciju mira, stabilnosti, sveopšteg razvoja i međusobne saradnje.

U tekstu Vildane Selimbegović, glavne i odgovorne urednice Oslobođenja, o medijima u ratu i o ratu, navodi se da je “iznimno ponosna na našu kuću koja u svojih osam decenija istrajava na antifašizmu, demokraciji, napretku i sretnijoj Bosni i Hercegovini”.

Podijeli ovaj članak