**Da li će i koje reformske zakone danas usvojiti državni parlamentarci, zavisi od ishoda sastanka koalicionih partnera u Istočnom Sarajevu**
Državni poslanici bi na današnjoj sjednici trebali da donesu odluku o nekoliko zakona važnih za evropski put Bosne i Hercegovine. Na dnevnom redu je prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o VSTV-u, a poslanici bi trebali i da se izjasne o izvještaju komisije Kolegija o nastojanju za postizanje saglasnosti o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ombudsmenu za ljudska prava BiH, kao i izvještaju komisije o prijedlogu amandmana poslanika Šerifa Špage na Prijedlog zakona o slobodi pristupa informacijama. Na posljednjoj sjednici, održanoj u julu, za ove prijedloge nije bilo entitetske podrške.
– Zasad je predloženim dnevnim redom predviđeno razmatranje samo jednog zakona, a to je izmjena Zakona o VSTV-u BiH, uz uložene amandmane, što dovodi u sumnju da će i taj zakon biti usvojen, s obzirom na potpuno oprečne političke stavove u pogledu i tih amandmana. Nisam optimista da će biti historijska sjednica Zastupničkog doma i da ćemo zapravo usvojiti ta tri evropska zakona iz 14 prioriteta, jer očigledna je neusaglašenost između političkih faktora koji čine parlamentarnu većinu i koji su izabrali Vijeće ministara, kazao je državni poslanik Šemsudin Mehmedović (SDA).
Dodao je da će svaki zakon koji BiH približava euroatlantskim integracijama imati podršku Kluba zastupnika SDA.
– Ukoliko su ti zakoni nakaradno postavljeni, u smislu pravljenja određenih ustupaka entitetskim liderima, Klub SDA ih neće podržati, tvrdi Mehmedović – Međutim, ukoliko su ti zakoni nakaradno postavljeni, u smislu pravljenja određenih ustupaka entitetskim političkim liderima, onda sam siguran da ih Klub SDA neće podržati, kazao je Mehmedović.
Poslanik Branislav Borenović (PDP) stava je da smo “taoci jedne pogubne politike vladajuće oligarhije, u kojoj se mnogo duže nalaze Dodik i SNSD i njegovi tradicionalni partneri iz HDZ-a, a SDA je zamijenila trojka”.
– Što se tiče evropskih zakona, mislim da se tu radi prije svega o naslovima. Mi ćemo razmatrati vjerovatno naslove evropskih zakona. Sadržaj je zaista dosta tanak. Tu ima vrlo malo pomaka kad je u pitanju i borba protiv korupcije i neko efikasnije pravosuđe i rad institucija, kaže Borenović.
No, prije zasjedanja poslanika, u Istočnom Sarajevu trebao bi biti održan sastanak stranaka koje čine vlast na nivou Bosne i Hercegovine. Predsjednik Republike Srpske i lider SNSD-a Milorad Dodik rekao je da će na današnjem sastanku biti realizovano ono što je ranije dogovoreno, između ostalog, i imenovanje novog ministra finansija BiH (Srđan Amidžić, op. a).
– Treba da se izaberu ministar finansija BiH iz RS-a i tri zakona i eventualno još neki za koji vidimo da je potreban, da vidimo kako da se zaštiti bankarski sistem, da se ne dođe do priče da je neko na crnoj listi zbog eventualnog pranja novca. To je u interesu građana i svih nas i o tom ćemo razgovarati, rekao je Dodik.
Dodao je da će na sastanku biti riječi i o formiranju radne grupe koja će raditi na pitanju zakona o Ustavnom sudu BiH te zakona o Sudu BiH, a koji će ići paralelno.
– Ili će proći oboje ili neće proći nijedan, zaključio je.
Naveo je da je pred njima i Izborni zakon BiH, “što je zahtjev hrvatske strane”.
Premijer Federacije BiH i lider SDP-a Nermin Nikšić na Facebooku je poručio da razgovor nema alternativu, te “ne želim pristati da mi nekoliko plaćenika preko portala i mreže botova određuje matricu po kojoj ću se ponašati”.
– Zbog svega toga ću otići da razgovaram sa Dodikom u Istočno Sarajevo, kao što je i on došao kod mene u Konjic, jer je to jedini put koji nas vodi do usvajanja zakona neophodnih za reforme iz oblasti ekonomije, socijalne politike, pravosuđa i svega ostalog. Alternativa je blokada i naredne četiri godine, a ja na to ne želim pristati sve dok ima šanse da razgovaramo i radimo. Od ovog sastanka očekujem da ćemo dogovoriti usvajanje planiranih zakona koji su nam neophodni za nastavak puta ka EU, naveo je Nikšić.
Povodom sastanka oglasili su se i iz SDA.
– Nikšić ne ide ponovo na noge Miloradu Dodiku zbog, kako to tvrdi, brige za radom institucija, budžetskih isplata, evropskog puta ili infrastrukturnih projekata. Radi to da bi sačuvao svoju fotelju i stranku u vlasti. Ne može Dodik, čak i da mu Nikšićev SDP