Da li su Kinezi novi Dodikovi Rusi? – Cenić: Ni oni nisu poklanjali pare RS-u, samo su…

4 min. čitanja

Višednevna nedavna posjeta premijera Republike Srpske Radovana Viškovića Narodnoj Republici Kini nova je potvrda sve većeg uticaja kineskih firmi u Bosni i Hercegovini. Da stvar bude zanimljivija, posjetu Kini je najavio i predsjednik Srpske Milorad Dodik, pa se postavlja pitanje da li srpski finansijski radar sa Rusije skreće ka Kini?

Lažni podaci

Viškovićeva posjeta Kini trajala je deset dana i u tom se periodu sastao sa predstavnicima nekoliko kineskih državnih kompanija s kojima je pokušao dogovoriti investicije u Republiku Srpsku. Tako je sa predsjednikom kompanije PowerChina Corporation, prema objavama na društvenim mrežama, razgovarao o unapređenju saradnje u vezi s investiranjem u izgradnju solarnih panela u Republici Srpskoj.

PowerChina je, kako su ranije pisali mediji, zainteresovana za projekte u Bosni i Hercegovini i ti su projekti uglavnom vezani za energiju i infrastrukturu. Ova kompanija je 2022. održala sastanke sa Agencijom za strana ulaganja (FIPA) i državnim Ministarstvom za transport i komunikacije. Tokom posjete Kini bivši državni ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Mirko Šarović sastao se s predstavnicima PowerChina i Sinohydro 2017. godine.

Ova kompanija, s drugom kineskom firmom PowerChina Roadbridge Group i azerbejdžanskom kompanijom Azvirt, učestvuje u projektu izgradnje mosta Počitelj u vrijednosti većoj od 60 miliona maraka. Kako je Detektor ranije pisao, dvije godine prije nego što su Autoceste Federacije potpisale ugovor sa Sinohydrom, ova korporacija je kažnjena u Africi zbog lažnog predstavljanja ranijih poslova. Istraga antikorupcione kancelarije Afričke razvojne banke utvrdila je da je Sinohydro davao lažne podatke o uspješno završenim projektima iako raniji poslovi u stvarnosti nisu bili završeni.

Ekonomista Svetlana Cenić za Oslobođenje kaže da ni Rusi svojevremeno nisu poklanjali pare Srpskoj, a to, tvrdi ona, neće raditi ni Kinezi. Rusi su, dodaje Cenić, samo uzimali i investirali.

Ako Kina prizna naše obveznice, onda Republika Srpske odmah treba da mijenja ime u republika kineska, kaže Svetlana Cenić

– Gubitak koji su Rusi ostavili u Republici Srpskoj meri se milijardama maraka. Ja sam 2005. godine potegla pitanje Birča, čiji je vlasnik bio Rus i zbog toga sam postradala. Tada se ni Zapad nije mnogo bunio. Svoj stav o Rusima sam davno rekla. Kina je druga priča. Oni nastupaju promišljeno i pametno, tvrdi Cenić.

Ona dodaje da je Kina snažnija po pitanju geo-ekonomije nego Sjedinjene Američke Države. Kompletno društvo se, kazala je, više pokorava parama nego pregovorima i dogovorima. Kina, smatra Cenić, na prvom mjestu traži državne garancije.

– Ako Kina prizna naše obveznice, onda Republika Srpska odmah treba da menja ime u republika kineska. Kinezi štite interese svoje zemlje i ne znam zašto bi bilo ko trebao da pljuje po njima. Oni navijaju za sebe. A naši uzimaju pare i ne pitaju za posledice, istakla je Cenić.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, dodaje ona, Zapad ucjenjuje prijetnjom da će otići Kinezima ukoliko mu Zapad ne da pare. Kinezi, sa druge strane, Dodika puštaju da se peče na tihoj vatri.

Odmazda zbog Turkovićke

– Šta je za Kinu Republika Srpska? Jedno njihovo omanje selo. Kinezi imaju i veliki uticaj preko Srbije koja Kini ove godine mora da vrati četiri milijarde evra duga. Kina nije pristala na reprogram, bar ne za sada. Oni imaju svoje strateške interese, a to je Sredozemno more. Ne petljaju se mnogo u politiku, sem što nisu glasali za visokog predstavnika, ali to je bila odmazda zbog Bisere Turković, koja je svojevremeno potpisala deklaraciju kojom se osuđuje Kina zbog odnosa prema Ujgurima, turkijskoj etničkoj grupi mislimanske veroispovesti, zaključila je Cenić.

Podijeli ovaj članak