Otmica djece, a nakon toga i zlostavljanje, sve je češća pojava koja je pored mnogobrojnih zemalja svijeta došla u fokus javnosti i u našoj zemlji. Sistem koji bi olakšao potragu mališana i doslovno digao cijelu zemlju na noge – postoji, ali u vidu ideje koja još nije zaživjela na našim prostorima. Amber alert, sistem alarmiranja, nastao je u SAD-u još 1996. Srbija godinama čeka da sistem zaživi, Hrvatska ima vlastiti, a Bosna i Hercegovina još čeka podršku vlasti.
Prepisivanje od SAD-a
Ovo je samo jedan od načina alarmiranja nakon što bi na adresu policije stigla prijava o nestanku djeteta. Sistem Amber alert funkcionira tako što širi informacije putem interneta, televizije, radija, bilborda… kako bi vijest u što kraćem roku stigla do što većeg broja ljudi.
– Drugačije je kada organizirana kriminalna grupa otme dijete, a zna i svjesna je da možda sistem ne funkcioniše baš toliko brzo, čime ja ne kritikujem nijednu od naših institucija, nego jednostavno kažem da Amber alert sistem, kakav je postavljen u SAD-u, funkcioniše izuzetno uspješno i mi treba samo da prepišemo taj model, poručuje Amela Efendić, menadžerica Centra za sigurni internet u Bosni i Hercegovini.
Amela Efendić:
Infrastrukturu već imamo
Print Screen/
Sistem koji spašava život, tako ga opisuju u Centru za sigurni internet u Bosni i Hercegovini. Upravo su oni pokrenuli aktivnu kampanju kako bi i kod nas ideja zaživjela. Dobili su podršku policijskih agencija, potpisali protokol, no sada je sve na čekanju.
– To je sada na Vladi, prednacrt strategije je poslat njima, a sada je na redu da se usvoji. Onda slijedi akcioni plan i tako dalje. Svaka institucija će dobiti svoja zaduženja i trebao bi sistem biti uspostavljen, ali mi nemamo još povratnu informaciju od Vlade Federacije, kazao nam je inspektor Federalne uprave policije za cyber kriminal Saša Petrović.
Saša Petrović:
Čekamo odgovor Vlade FBiH
Print Screen/
Amela Efendić dodaje da naša zemlja ima potrebnu infrastrukturu koja može podržati sistem. Kaže da nisu željeli djelovati i početi sa realizacijom ideje dok se ne nadogradi već uspostavljena platforma. Iz Centra za sigurni internet, također, poručuju da ne žele praviti alternative, nego uspostaviti originalni Amber alert. Smatraju da će jedino takav model sistema funkcionisati.
– Građani ili roditelji će vjerovatno policijskoj agenciji prijaviti otmicu, a nakon toga policija podiže Amber alert sistem, zaključila je Efendić.
Građani ili roditelji će policiji prijaviti otmicu, a nakon toga policijske strukture su te koje aktiviraju Amber alert
Od momenta nestanka, putem prijave na Amber alertu neće biti potrebno čekati 24 sata da policija izađe na teren. Da je što prije potrebno uspostaviti ovakav sistem stava su i građani, koji su nam poručili da je za sve kategorije društva potrebno uspostaviti jedan takav model.
Sistem u regiji
Hrvatska je krajem ove godine uspostavila sličan sistem kao što je Amber alert. Drugačijeg naziva, ali sa istom namjenom. Više je sistem fokusiran na obavijesti na društvenim mrežama, što ga razlikuje od američkog sistema. Funkcioniše da ukoliko dijete nestane, Ministarstvo unutrašnjih poslova će obavijestiti nadležnu firmu, koja će inicirati upozorenje građanima – korisnicima društvenih mreža Facebooka i Instagrama u krugu od 160 kilometara od mjesta u kojem je dijete posljednji put viđeno. Srbija kao i Bosna i Hercegovina čeka na realizaciju ideje, još od 2015. godine, nakon što je ubijena djevojčica Tijana Jurić. No i u Srbiji su, kažu, spremni…