BH novinari osudili napad na Derviševića: Uputili su poziv policiji

2 min. čitanja

Nasilje prema novinarima je postalo ozbiljan problem u Bosni i Hercegovini, a nedavni napad na novinara Mirzu Derviševića samo je još jedan primjer neprijateljskog okruženja u kojem se medijski radnici nalaze.

Dervišević je napadnut prilikom povratka sa porodičnog okupljanja i zbog ovog slučaja, Upravni odbor Udruženja BH Novinari i Linija za pomoć novinarima su se oglasili. Pozvali su policiju Brčko distrikta BiH da hitno istraži ovaj napad, pronađe počinioce i poduzme zakonske mjere protiv njih.

Osim toga, Upravni odbor BH novinara osuđuje nasilje prema novinaru Derviševiću i skreće pažnju na sve učestalije nasilje prema novinarima u BiH. Ovi napadi stvaraju neprijateljsko okruženje za sve medijske radnike i aktiviste koji kritički pišu o aktuelnim zbivanjima u zemlji.

Važno je da policija brzo i efikasno istraži ovaj slučaj, te da se počinioci adekvatno kazne kako javnost ne bi bila u strahu. Novinari moraju imati sigurno okruženje za svoj rad, bez obzira na to da li su na zadatku ili ne.

Upravni odbor BH novinara ističe da je svako nasilje prema novinarima neprihvatljivo i da se ne smije tolerisati. Nasilje nije način na koji se treba “obračunavati” sa medijima i novinarima čiji se rad nekome ne dopada. Svi građani i organizacije trebaju koristiti legalna sredstva izražavanja svojeg nezadovoljstva prema određenim medijskim sadržajima ili uredničkim politikama.

Napad na Mirzu Derviševića se desio u Brčkom, a nepoznata osoba je fizički napala Derviševića i pričinila mu teže povrede. Dervišević već duže vrijeme živi u Dubaiju, ali je u trenutku napada bio na godišnjem odmoru u Brčkom.

Ovaj napad je samo još jedan slučaj nasilja prema novinarima u BiH koji zahtijeva hitnu reakciju i sankcionisanje počinilaca. Potrebno je stvoriti sigurno okruženje u kojem novinari mogu obavljati svoj posao bez straha za vlastitu sigurnost. Nasilje prema novinarima ne smije biti tolerisano jer je novinarstvo ključna komponenta demokratije i slobode izražavanja.

Podijeli ovaj članak