Od 1. augusta u Njemačkoj stupaju na snagu važne promjene vezane uz veće plate, zabranu određenih vrsti svjetiljki i prijavu poreza.
Njemački sindikat Verdi je postigao dogovor s Crvenim križem vezano za povećanje plata. Prema tom sporazumu, oko 50.000 zaposlenika njemačkog Crvenog križa (DRK) dobit će 1. augusta jednokratnu isplatu od 1.200 eura kao realnu naknadu plaće. Pripravnici, i studenti dobivaju 600 eura. Od septembra će se zatim nekoliko mjeseci povećavati mjesečni neto iznos od 200 ili 130 eura.
Druga faza sporazuma o plaćama koji je Verdi dogovorio s udruženjem poslodavaca iz industrije privatnog bankarstva (AGV Banken) stupa na snagu 1. augusta. Svako ko je zaposlen po kolektivnom ugovoru u privatnim bankama dobit će dva posto povećanja plate. Prije godinu dana plata je već povećana za tri posto.
Oko 11.000 zaposlenih u sektoru finansija od augusta će u drugom koraku usklađivanja plata primati između 3,25 posto i 4,7 posto više novca mjesečno. Postotak ovisi o djelatnosti i regiji.
.
Veća plaća za pekarske pripravnike i u Caritasu
Svako ko se školuje za pekara dobit će više novca od 1. augusta: Njemački sindikat hrane, pića i ugostiteljstva (Gewerkschaft Nahrung-Genuss-Gaststätten, NGG) dogovorio je novi kolektivni ugovor za cijelu zemlju sa Centralnim udruženjem njemačkog pekarskog obrta. Ovisno o godini školovanja, mjesečno na računu završi od 180 do 200 eura više, plus neoporeziva premija za naknadu inflacije od 50 eura.
Dakle, onaj ko počne s obukom u augustu, može računati na 860 eura bruto, u trećoj godini obuke to je 1.085 eura, plus svaki put po 50 eura.
Veću platu dobit će i zaposlenici Caritasa u liječničkoj službi: od 1. augusta plaća će biti veća za 4,8 posto.
Rok za prijavu poreza 2021.godine
Oni koji poreznu za 2021. nisu sami izračunali, već su je obradili uz pomoć poreznih savjetnika ili udruženja poreza na dohodak, dobili su više vremena za to. No uprkos kašnjenju uzrokovanom pandemijom koronavirusa, treba požuriti: rok za predaju je 31. augusta.
Zabrana fluorescentnih svjetiljki
Živa, koja je štetna za okoliš i zdravlje, zapravo je zabranjena u električnoj i elektroničkoj opremi već 15 godina, dok su neke fluorescentne svjetiljke još uvijek bile izuzete do ove godine. Nakon što je od februara na snazi zabrana proizvodnje za neke tipove u sklasdu sa relevantnom EU direktivi, 25. augusta prestaju se proizvoditi cjevaste fluorescentne svjetiljke (tipa T5 i T8) – više se ne smiju stavljati na tržište. Međutim, postojeće zalihe mogu se i dalje prodavati i kupovati, piše Fenix-magazine.