Srbija je na strani ratnih huškača: “Ukoliko izaberemo pogrešan put, odbrana Kosova će biti otežana”

5 min. čitanja

Spoljnopolitički odbor Evropskog parlamenta usvojio je juče u Bruxellesu preporuku u vezi s novom strategijom EU za proširenje, koja u najkraćem podrazumeva ubrzavanje procesa proširenja, ali i pooštravanje kriterijuma, naročito za Srbiju. U dokumentu o kojem će se u novembru izjasniti poslanici navodi se da bi pristupni pregovori sa Srbijom trebalo da napreduju samo ako se zemlja uskladi sa sankcijama EU protiv Rusije i ostvari značajan napredak u reformama vezanim za EU:

”U tom svetlu, trebalo bi ponovo razmotriti sve fondove EU za Srbiju, kako bi se osiguralo da svi rashodi EU budu u potpunosti u skladu sa strateškim ciljevima i interesima EU”, naveli su evroposlanici.

Dvostruka igra

Izvestilac Tonino Picula, na osnovu čijeg izveštaja je sačinjena preporuka, ranije je za ovdašnje medije kazao glede zaostajanja Srbije i Turske u procesu pregovora:

”Sa stalnim nedostacima u oblasti vladavine prava i nedostatkom napretka u reformama vezanim za EU, njihove vlade ne samo da se rugaju demokratiji već igraju dvostruku igru odbijajući da ispune svoje obaveze kao kandidata za članstvo u EU”, rekao je Picula za European Western Balkans.

Stefanović najavljuje da će predložiti da Srbija i njena vlast usklade svoju spoljnu politiku sa politikom EU

On je pozvao najveću evropsku političku grupaciju Evropsku narodnu partiju, čija je pridružena članica Srpska napredna stranka, da iskoristi svoj uticaj na Aleksandra Vučića i SNS.

”Pozivamo EPP da iskoristi svoj uticaj na Vučića i njegovu stranku SNS koja je povezana sa EPP-om. Ne smijemo da tolerišemo da Srbija razmetljivo jača savezništvo sa Rusijom, dok Putin eskalira svoj brutalni i ilegalni agresorski rat prema Ukrajini i prijeti svima nama nuklearnim oružjem”, rekao je Picula.

Iz EPP-a saopštavaju da države koje su na strani ratnih huškača ne mogu biti kandidati za Evropsku uniju. Dodali su da EU nije samo ekonomska unija, već zajednica zasnovana na vrednostima.

”Zemlje koje žele da budu deo bloka moraju da budu usklađene sa našim vrednostima. To se posebno odnosi na njihovu politiku prema Rusiji. Zemlje kandidati za članstvo u EU ne mogu da nastave da posluju kao i obično ili da usklađuju svoje spoljnopolitičke strategije sa ratnohuškačkim režimom”, naveli su evropski poslanici Rasa Juknevičijene i Paulo Rangel u saopštenju EPP-a.

Picula je pozvao najveću evropsku političku grupaciju Evropsku narodnu partiju da iskoristi svoj uticaj na Vučića i SNS

Predsednik Odbora za spoljne poslove Skupštine Srbije i zamenik predsednika Stranke slobode i pravde Borko Stefanović najavljuje juče da će predložiti da Srbija i njena vlast moraju da usklade svoju spoljnu politiku sa politikom EU.

”To će biti prilika da SNS izađe sa jasnim stavom koji je odmicanje od lažne političke neutralnosti, mi smo vojno neutralni i treba da ostanemo. To će biti prilika da SNS pokaže gde stoji. Došli smo do ivice, gde se suočavamo sa situacijom da prokockamo budućnost ove zemlje. Niko u Srbiji ne misli da su sankcije dobre, mi smo protiv sankcija kao takvih, ali se mnogo toga promenilo – imate ratne zločine, izbeglice, Evropa ovo mora da osudi, mi smo osudili, ali se nismo pridružili klubu u koji želimo da uđemo. Mi ne moramo da uđemo u EU, ali recite to. Ono što je govorio Vučić bilo je odlaganje, pomeranje, čekali su da se rat završi, muko moja pređi na drugoga”, kazao je Stefanović, uveren da će Skupština da podrži njegov predlog.

Strah od izolacije

”Smatramo da ukoliko izaberemo pogrešan put, odbrana Kosova će biti otežana i nemoguća kada smo izolovani. Kada imate rat u Ukrajini, bitno je da se donese takva odluka, to je naš put. Sada je momenat da se pređe crta da ne bismo ostali u večnoj čekaonici za budućnost, ovo će ostati zemlja staraca, a braniti Kosovo sa tih pozicija je nemoguće”, kazao je Stefanović, koji svakako pripada opoziciji i sa svim Vučićevim neistomišljenicima nema većinu za izglasavanje u parlamentu.

Ono što ostaje kao mogućnost je promena stava vladajuće stranke, ali o tome ćemo još slušati.

Podijeli ovaj članak