Teško stanje u zdravstvu USK, ko će liječiti građane ovog kantona (VIDEO)

4 min. čitanja

Gorući su problemi u zdravstvu USK. Uz odlazak ljekara, još se nije pronašlo ni rješenje za ruiniranu zgrada Doma zdravlja u kojoj medicinari i ljekari, spašavajući živote drugih, svakodnevno rizikuju svoje. Iako se bilježi porast broja onkoloških pacijenata, i njima je otežana potrebna njega i liječenje. Upravo ova tema bit će u fokusu sjednica Skupštine USK, zakazane za narednu sedmicu.

Ovako danas izgleda zgrada Doma zdravlja u Bihaću. Od kada je stradala u potresu prije četiri godine, neuslovna je za boravak i rad. Ipak, svakodnevno primi veliki broj građana koji trebaju zdravstvenu uslugu. U Sindikatu zdravstvenih radnika kažu da su ugroženi njihovi i životi pacijenata.Ekrem Tutić, predsjednik Nezavisnog strukovnog sindikata Doma zdravlja Bihać

Velika su oštećenja, zgrada je ispucala, Vlada je intervenirala sa nekakvim zaštitnim mjerama,međutim pokazalo se da je to nedostatno, ti zaštitni su tuneli dosta oštećeni to ne može prućiti zaštitu ni pacijentu ni zdravsvetnom radniku, ako ne daj Bože dođe do pucanja i lomljenja zgrade. Mi se najviše bojimo toga, ko će onda odgovarati za tu nesreću?Nova zgrada se trebala graditi u blizini stare za što su osigurana i sredstva iz federalnog i kantonalnog budžeta, ali ne i potrebna dokumentacija. No, nije samo neuslovan prostor problem zaposlenih. Domu zdravlja i Kantonalnoj bolnici nedostaje medicinara i ljekara.

Amir Rekić, predsjednik Strukovnog sindikata doktora medicine i stomatologije USK

Gorući problemi su prije svega Dom zdravlja Bihać odnosno zgrada. Problem odlaska mladih ljekara, zapošljavanje mladih ljekara na određeno vrijeme šest mjeseci, prekidanje njihovog radnog odnosa, slanja tih mladih ljekara na biro, što oni vidi kao odbijanje vlasti da ih zaposli ovdje i odlaze nažalost u inostranstvo. Vlast uporno negira da nam nedostaje ljekara …

Stanjem u zdravstvu USK, nisu zadovoljni ni pacijeniti, naročito oni sa teškim oboljenjima čije liječenje zahtjeva složene operativne zahvate i skupe lijekove. Onkološki pacijeniti primorani su putovati u udaljene kliničke centre, jer Odjel onkologije u Bihaću nije dovoljan prostorom i materijalnom opremljenošću.

Mileva Zulić, predsjednica Udruženja oboljelih od karcinoma Behar

Naš zahtjev da se radi na izradi barem kantonalnog registra za rak, zatim da se odjel onokologije proširi, da se dio koji je predviđen za odjel onokologije da to bude odjel gdje će biti i ležeći pacijeniti, da to profunkcioniše. Iza toga palijativna njega. Mi se susrećemo sa onokološkim bolesnicima koji umiri, koji ne umiri na dostojanstven način.

Nadu ulijeva obećanja da bi potrebnu uslugu kroz izgradnju terapijskog centra u kantonalnoj bolnici pacijenti mogli dobiti potrebno liječenje. Idejno rješenje centra bit će predstavljeno na narednoj sjednici Skupštine. Ipak, u Sindikatu ljekara sumnjaju da bi sjednica mogla rezultirati konkretnim rješenjima.

Amir Rekić, predsjednik Strukovnog sindikata doktora medicine i stomatologije USK

Koliko sam vidio u materijalima koje je Ministarstvo i Domove zdravlja dostavilo, praktično ljekara ne nedostaje što je daleko od stvarnosti i realnosti, nije mi jasno na osnovu koje metodologije su ti izvještaji pravljeni, mi imamo potpuno druge informacije i pokazatelje da u naredniom periodu da že dosta specijalista otići u penziju.
Na sjednici bi se trebalo govoriti i o stanju u bihaćkom domu zdravlja. Rješenja na brojne i goruće probleme u krajiškom zdravstvu potrebno je što prije ponuditi, jer zdravstveni radnici zbog loših uslova rada i nezapošljavanja u sve većem broju odlaze, posebno mladi ljekari, koji svoj put nalaze u evropskim zemljama, te se postavlja pitanje – Ko će nas liječiti ?

Podijeli ovaj članak