Olujni vjetar i snijeg poharali zemlje regije: Vjetar nosio krovove, obarao drveće, više osoba povrijeđeno…

3 min. čitanja

Jak sjeverni vjetar, koji je dostizao brzinu i do 90 km/h, pričinio je veliku materijalnu štetu u gradovima na Crnogorskom primorju.

Vjetar je obarao drveće i lomio stabla, usljed čega je došlo do oštećenja na komunalnoj infrastrukturi, putevima, objektima za stanovanje i vozilima. Olujni vjetar je nosio krovove, rasvjetu, kante za smeće i kontejnere, mobilijar sa terasa stanova i kafića.

Novi snijeg

Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju (ZMHS) najavio je narandžasti meteoalarm na cijeloj teritoriji Crne Gore, objavljeno je na sajtu ZMHS, prenosi cdm. U sve tri regije Crne Gore očekivali su se udari vjetra od preko 17 m/s (50 km/h). Jak vjetar je u Budvi odnio krov sa Srednje mješovite škole “Danilo Kiš”. Od siline vjetra prevrnut je kamion na zaobilaznici, a polomljen je i dio ulične rasvjete. Put Budva – Kotor kroz tunel Mogren zatvoren je, jer je na magistrali kod Seoca pao kran na kolovoz, te je saobraćaj nekoliko sati bio preusmjeren preko brda Topliš. Zbog nevremena Ulcinj je preksinoć bio pet sati bez struje.

Ni u Srbiji nije bila mnogo bolja situacija. Više od 25.000 građana nije imalo struju, a Ministarstvo unutrašnjih poslova je apelovao na građane da ne kreću na put ukoliko to nije neophodno.

I Hrvatsku je tokom vikenda pogodilo olujno nevrijeme. Kako pišu hrvatski mediji, u Dunavu kod Vukovara utopio se 41-godišnji muškarac dok je pokušavao da spasi čamac od nevremena. Do Dunava je stigao autom, a njegovo tijelo pronađeno je 200 metara dalje, odakle je navodno upao u rijeku.

U subotu je tokom nevremena oštećeno 11 škola na području Osječko-baranjske županije, ali to neće utjecati na nastavu. Načelnik Stožera, dožupan Mato Lukić, izjavio je novinarima kako je županijski centar 112 primio preko 200 dojava vezanih uz nevrijeme koje je zahvatilo Županiju, a olujni vjetar je na trenutke imao udare od preko 90 kilometara na sat.

Saniranje štete

– Dojave su se odnosile na nestanke električne energije, zapreke na cesti te oštećenja krovova, kolnika i pješačkih staza. Alarmirane su sve službe civilne zaštite koje su izašle na teren i sanirale štetu tokom samog nevremena, rekao je Lukić.

U Zagrebu su, kako pišu mediji u Hrvatskoj, iščupana stabla padala na automobile i saobraćajnice, a dvije osobe su povrijeđene. U Splitu je povrijeđen 11-godišnji dječak na nogometnom igralištu. U Osijeku je vjetar oštetio dio nadstrešnice na tržnici, a u Virovitici je krov s obližnje garaže pao na školu.

Podijeli ovaj članak