Grabar-Kitarović o ženama u politici: “Nismo drugačiji od Afganistana”

3 min. čitanja

Bivša hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović govorila je o različitom tretmanu koji u društvu imaju muškarci i žene.

Grabar-Kitarović su pitali je li ženama teže na visokim položajima nego muškarcima, a njezin odgovor bio je potvrdan. Naglasila je da postoje određena očekivanja kako bi se trebali ponašati muškarci, a kako žene.

“Ta stereotipizacija čini ulogu žena puno težom, to dokazuju istraživanja i empirija. Da je ženi teže na poziciji liderstva, doista jest. Žene se gleda kroz izgled, minorizira se njihovo obrazovanje, postignuća i očekivanja su u skladu s onim gdje je ženi mjesto. Politika se doživljava muškim svijetom. Dugo vremena sam nastojala na pitanje kako balansiram osobni život i karijeru objasniti kako to ne bi smio biti problem i da se očekuje podrška sustava”, rekla je Grabar-Kitarović za N1.

“Onda sam shvatila besmislicu tog pitanja koje se postavlja samo ženama. Nikad muškarca neće pitati gdje su mu djeca, osjeća li grižnju savjeti jer nije s njima. To pitanje je odraz naših predrasuda… Žene se još uvijek percipiraju kao puno više emocionalne. Od žena se, za razliku od muškaraca, očekuje da budu snažne, ali i da izražavaju osjećaje”, rekla je Kolinda i istaknula potom da nisu baš svi osjećaji poželjni.

“Žene su u pravilu emotivne, emocionalne i onda ih se svrstava u kategorije. Ako nekad podignu glas, kod muškaraca se to doživljava kao odlučnost, kod žena kao histerija. Kad muškarac ima neki ispad, u pravilu se traže vanjski razlozi koji su doveli do toga, kod žena se smatra da je razlog ta unutarnja histerija. Sve naše rasprave o ženskim pravima se svedu na osobne obračune”, napominje Grabar-Kitarović te naglašava da se žene često suočavaju sa stigmom.

“Imam puno poziva diljem svijeta raspravljati o poziciji žena u društvu i politici, a u Hrvatskoj, kad o tome progovorim, onda sam ili feministička kokoš ili neki epitet karakterističan za domaće životinje koje smatramo nižima od ljudskih bića. U tom smislu nismo drugačiji od Afganistana koji je definirao da je život žene manje vrijedan od domaće životinje i svjedočimo retorici talibana koji kažu da su žene krhke, nestabilne, treba im zaštita muškaraca i ne mogu samostalno funkcionirati u društvu”, zaključila je.

Podijeli ovaj članak