Manuel Sarrazin, specijalni izaslanik Savezne vlade Njemačke za Zapadni Balkan rekao je da je stav Berlina da Srbija ne može da postane članica Evropske unije bez priznanja Kosova, ali da njen ulazak u porodicu evropskih zemalja nije moguć ni bez slobodnih medija i demokratije.
Naglasio je da je EU šef pregovora koji se vode između Beograda i Prištine i da je neophodno što prije postići sporazum između dvije strane, kao i da je važno da se predstavnici Srba što prije vrate u kosovske institucije.
Sarrazin se u intervjuu osvrnuo i na poruke koje su u prethodnom stizale iz Beograda, poput one da predsjednik Srbije “ne vjeruje Nemačkoj”, govorio je i o tome zbog čega Njemačka nije zadovoljna demokratskim napretkom Srbije, a istovremeno je upozorio da postoje sumnje iz njemačke privrede u vezi s tim kako se Srbija trenutno razvija.
“Za nas – međunarodnu zajednicu, gospodina Lajčaka i sve naše kolege koje rade na ovom evropskom prijedlogu – važno je da najprije stvorimo atmosferu povjerenja. Svi smatraju da je bolje prvo stvoriti atmosferu razumevanja i povjerenja u kojoj lideri mogu da pričaju o ovoj temi bez razmišljanja da će nešto biti objavljeno. Istovremeno, razumijem da je za ljude iz Srbije i sa Kosova ovo važna i delikatna tema, ne samo za političare, već i za budućnost dviju zemalja, i da kao takva nije objavljena i da se zbog toga javna debata svodi na pojedine glasine i informacije koje nerijetko nisu tačne. Razumijem interesovanje, ali pozivam i ljude da razumiju delikatnost situacije i da budu uvjereni da je ovo ispravan način”, naveo je Sarrazin za Novu.rs.
Na pitanje da li razumije izjavu Vučića da po pitanju Kosova ne vjeruje Njemačkoj “ama baš ništa”, on je odgovorio:
“Čuo sam to i naravno mogu da razumijem da on uočava naše razlike u stavovima. Ali ne znam zašto ne može da nam vjeruje, zato što je naš stav veoma jasan i zasnovan na vrijednostima koje zastupamo i na tome kako vidimo ovaj region. On može da bude uvjeren u našu poziciju. Razumijem da mu se ona ne sviđa, ali to je uredu. Ponekad mora da bude i tako”.
A na pitanje da li je bilo razgovora sa predsjednikom Srbije ili premijerkom o izjavama koje su upućivali, Sarrazin je rekao:
“Bilo je nekih razgovora po ovom pitanju. Vidite, moj stav je da je njemačko-srpsko prijateljstvo toliko ukorijenjeno i da ima mnogo više pozitivnih strana i da bi ga zbog toga trebalo posmatrati kroz pozitivnu prizmu. Istovremeno, mogu da kažem da znamo za pomenute izjave i da nam nije prijalo da ih čitamo. Imali smo osjećaj da nas nisu razumjeli baš najbolje i zbog toga odlučili smo da ukažemo na to da je neophodno slati značajno pozitivnije poruke kada je riječ o našim odnosima”.