SENZACIJAAAA: Maroko nakon penala eliminisao Španiju sa Svjetskog prvenstva!

4 min. ─Źitanja

Fudbaleri Maroka i ┼ápanije odmjerili su danas snage u pretposljednjoj utakmici osmine finala Svjetskog prvenstva u Kataru, a sedmi putnik u ─Źetvrtfinale je reprezentacija Maroka, koja je slavila nakon penala rezultatom 3:1. Regularni dio susreta i produ┼żeci okon─Źani su┬ábez golova.

Obje reprezentacije su igrale oprezno u prvom dijelu, a iz takve igre je prva zaprijetila ┼ápanija i to u 27. minuti susreta kada je Asensio dobio odli─Źnu loptu, no ┼íutirao je pored gola da bi Marokanci uzvratili u 42. minuti susreta preko Aguerda ─Źiji je udarac glavom oti┼íao pored gola ┼íto je bilo posljednje uzbu─Ĺenje u prvom dijelu, te se na odmor oti┼ílo pri rezultatu 0:0.

Drugo poluvrijeme se op─çenito mo┼że ocijeniti najdosadnijim na cijelom turniru, jer je, ba┼í kao i u prvom, ┼ápanija bila zadovoljna ┼íto mo┼że dr┼żati loptu u svom posjedu, dok su Marokanci bili zadovoljni ┼íto mogu ┼ápance dr┼żati na prili─Źnoj distanci od svog gola.

┼ápanci su tako konstantno podizali posjed lopte kako je vrijeme odmicalo, Marokanci je nisu dr┼żali u nogama uglavnom ni po pet sekundi, ali iz takve igre, favorizirana ┼ápanija nije spremila gotovo nijednu pravu ┼íansu. S druge strane, Marokanci su imali nekoliko obe─çavaju─çih poku┼íaja da istr─Źe kontranapade, ali svaki bi zavr┼íio bez da se ozbiljnije ugrozi ┼ípanski golman Unai Simon.

Me─Ź je tako oti┼íao u produ┼żetke nakon devedesetak minuta, sigurno se mo┼że re─çi, patnje gledalaca, a u vrlo dosadnom prvom produ┼żetku ┼ápaniju je u samom fini┼íu doslovno spasio golman Unai Simon, koji je rezervisti┬áCheddiri odbranio udarac iz jako izgledne ┼íanse u 104. minuti.

Walid Cheddira je i u 115. minuti imao ┼íansu da se proslavi kada je prakti─Źno pobjegao ┼ípanskoj odbrani, ali je oklijevao i u dva navrata nije uspio uputiti udarac ka golu Simona. Posljednju ┼íansu imao je Pablo Sarabia za ┼ápaniju, ali njegov udarac o─Źe┼íao je stativu sa vanjske strane i nije bio opasan za marokanskog golmana Bona. Me─Ź je tako okon─Źan bez golova i pristupilo se izvo─Ĺenju penala.

Maroko je prvi izvodio penale, a u┬áprvoj seriji je pogodio Sabiri. S druge strane, Pablo Sarabia je proma┼íio sa bijele ta─Źke, pogodiv┼íi stativu. U drugoj seriji Hakim Ziyech poga─Ĺa za Maroko, te je na ┼ápancima ve─ç bio ozbiljan pritisak. Penal je proma┼íio i Carlos Soler, te je Maroko imao ogromnu prednost nakon samo dvije serije.

Ipak, u tre─çoj seriji Badr Benoun proma┼íuje penal, ali mu se revan┼íirao Sergio Busquets koji proma┼íuje penal za ┼ápaniju, te je Maroko vodio sa 2:0 nakon dvije serije. U ─Źetvrtoj seriji pogodio je Hakimi za nevjerovatnu radost Marokanaca i prvi plasman u ─Źetvrtfinale u historiji.

Stadion: Education City Stadium.
Gledalaca: 44.667.
Sudija: Fernando Rapallini (Argentina).
┼Żuti kartoni: Saiss (Maroko), Laporte (┼ápanija).

Maroko: Bono, Aguerd (84. El Yamiq), Amallah (82. Cheddira), Amrabat, Boufal (66. Ez Abde), En Nesyri (82. Sabiri), Hakimi, Mazraoui (82. Attiat-Allai), Ounahi (120. Benoun), Saiss, Ziyech. Selektor: Walid Regragui.

Španija: Simon, Alba (98. Balde), Asensio (63. Soler), Busquets, Gavi (63. Morata), Laporte, Llorente, Olmo (98. Fati), Pedri, Rodri, F. Torres (75. Williams; 118. Sarabia). Selektor: Luis Enrique.