Microsoft predstavlja svoju novu strategiju

3 min. čitanja

Microsoftov kompromis za postizanje dogovora oko najveće akvizicije u historiji industrije video igara

U svrhu postizanja dogovora oko najveće akvizicije u historiji industrije video igara, Microsoft je britanskim regulatorima predložio kompromisno rjeÅ”enje u vezi sa pravima na streaming igre.

Microsoft i Activision Blizzard koračaju prema okončanju ugovora o pripajanju, ali kako bi ono moglo da bude i zvanično sprovedeno, potrebna im je joŔ saglasnost Uprave za konkurenciju i tržiŔta Ujedinjenog Kraljevstva (CMA).

Podsjetimo, akviziciju “teÅ”ku” gotovo 69 milijardi dolara, najveću u industriji video igara, odobrila je Evropska komisija, a nedavno i američki sud. Dvije kompanije su sada nadležnom britanskom regulatoru predložile revidirani sporazum o spajanju.

Izvorni dogovor je CMA blokirala u aprilu, uslijed procjene da Microsoft drži gotovo 70% globalnog tržiÅ”ta igranja u cloudu, putem Windowsa i Xbox-a. Microsoft bi preuzimanjem Activisiona dobio mogućnost da franÅ”izu Call of Duty načini ekskluzivnom za svoj Xbox Game Pass, Å”to bi predstavljalo veliku prednost u odnosu na konkurente u području streaminga igara i iskoriÅ”tavanje dominantne tržiÅ”ne pozicije.

Ovonedjeljni prijedlog, koji bi CMA trebalo da razmotri do 18. oktobra, kaže da će Microsoft prodati Activisionova neevropska prava za streaming igara kompaniji Ubisoft na 15 godina. Ubisoft zauzvrat može da licencira sadržaj Activisiona na bilo kojoj cloud gaming usluzi, pa će se time izbjeći eventualna Microsoftova mogućnost monopolizovanja tržiÅ”ta, prenosi Bug.hr.

Microsoft je prethodno osporavao odluku CMA o blokiranju ugovora, a posebno nakon sporazuma s Evropskom komisijom i Sonyjem. U julu je, podsjećamo, Sony osigurao da će igre iz serijala Call of Duty biti dostupne na PlayStationu barem narednih 10 godina. Evropska komisija zahtijevala je od Microsofta da licencira igre Activisiona za konkurentske platforme. Međutim, odluka britanskog regulatora ostaje ključna i od nje zavisi sudbina ove akvizicije.

Nakon pojave ovih informacija, vrijednosti dionica svih uključenih kompanija na berzama su porasle: Microsoftove za 0,6%, Activisionove za 1,1%, a Ubisoftove za čak 7%. Ali, i Evropska komisija sada poručuje da situacija u Ujedinjenom Kraljevstvu donosi novi zaplet, pa će i oni možda svoje odobrenje morati ponovno da uzmu u razmatranje.

Podijeli ovaj članak