OBILJEŽENA 32. GODIŠNJICA FORMIRANJA 511. SLAVNE BRDSKE BRIGADE U BOSANSKOJ KRUPI

5 min. čitanja

Danas je u Bosanskoj Krupi prigodnim programom obilježena 32. godišnjica formiranja 511. slavne brdske brigade.

Obilježavanje je počelo učenjem Fatihe i polaganjem cvijeća na Centralnom spomen-obilježju u Bosanskoj Krupi. Potom je uslijedilo polaganje cvijeća na spomen-obilježjima u Bosanskoj Otoci i Jezerskom, šehidskom mezarju Solile (Jezerski), šehidskom mezarju Ometaljka (Pištaline), te na Spomen-ploči na mjestu postrojavanja 511. slavne brdske brigade 1994. godine, nakon čega je posjećena Spomen soba 511. slavne brdske brigade u Pištalinama.

U poslijepodnevnim satima u Pištalinama je održana centralna manifestacija obilježavanja uz prigodno obraćanje gradonačelnika Grada Bosanska Krupa Armina Halitovića, komandanta 1. bosanskokrupskog bataljona i načelnika štaba 511. slavne brdske brigade Huseina Ramića, ratnog komadanta 3. brdskog bataljona 511. slavne brdske brigade i predsjednika Udruženja „Veterani 511. slavne brdske brigade“ Edhema Redžepagića, ministra za pitanja boraca u Vladi USK-a Almira Tutića te, ispred Skupštine USK-a, Zikrije Durakovića. Uslijedilo je obraćanje penzioniranog generala Oružanih snaga Bosne i Hercegovine i ratnog komandanta 2. i 3. brdskog bataljona, Emira Klike koji je za Radio Bosanska Krupa istakao:

„Naša historija posebno u proteklom ratu nam je donijela mnogo značajnih datuma i svaki od njih po sebi je značajan i ima poseban značaj u kontekstu toga što se tada događalo. Međutim, osnivanje brigade i odluka da se na prostoru općine Bosanska Krupa formira 111. brigada, odnosno 511. slavna brdska brigada kasnije je definitivno jedna od najznačajnijih odluka i vjerovatno mi još uvijek u ovom malom historijskom odmaku ne možemo realno ocijeniti važnost tog događaja, ali, vjerujem, da će buduće generacije, koje budu objektivnije sagledavale i sve ono što se događalo u proteklom ratu i kod nas i oko nas će to definitivno znati kvalitetnije ocijeniti, nego što mi to ocjenjujemo. Naravno, mi to ocjenjujemo sa jednom dozom empatije i emocija, koje vladaju u našim srcima, ali definitivno, značaj osnivanja brigade se može porediti sa jednom konačnom odlukom da odbranimo svoj narod, da sačuvamo svoju teritoriju, svoju državu i da se vratimo svojim kućama. Teško je nakon svega što se događalo teško je reći bilo bi ovako ili onako, ali iskreno, kao vojnik mogu procijeniti situaciju. Pitanje je da li bi Bosanska Krupa danas bila slobodna da nije formirana 511. slavna brdska brigada i da njeni borci tada nisu dali zavjet i zakletvu i svojim komadantima rahm. Mirsadu Crnkiću i rahm. Mirsadu Sediću ponovili taj zavjet, da ćemo se vratiti u Bosansku Krupu, da ćemo osloboditi svoje domove i da ćemo živjeti u slobodi. To smo zahvaljujući 511. slavnoj brdskoj brigadi, njenim pripadnicima, ali i kompletnom narodu Bosanske Krupe, koji je živio uz brigadu u tom periodu i svi su se osjećali dijelom brigade. Svi su dali podršku da brigada bude ono što jeste i doprinijeli tome da danas u Bosanskoj Krupi živimo sretni i slobodni.“

Kulturno-umjetnički program obogatili su bosanskokrupski muzičari Emir Hasić i Salih Suljanović, dok su za sve prisutne bosansku sofru pripremile članice Udruženja žena „Miris dunja“ i „Hanume“ iz Pištalina.

Na današnji dan, 1992. godine, naređenjem Štaba Vrhovne komande Oružanih snaga Republike Bosne i Hercegovine od 29. jula 1992. i naređenjem komande Unsko-sanske operativne grupe od 20. augusta 1992., zvanično je formirana 111. bosanskokrupska pješadijska brigada. Naređenjem komande 5. Korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine od 07. aprila 1993. godine, 111. Bosanskokrupska pješadijska brigada transformiše se u 511. brdsku brigadu, a na prijedlog Štaba Vrhovne komande Armije Republike Bosne i Hercegovine, a odlukom Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine, od 14. decembra 1993. godine, 511. brdskoj brigadi dodijeljen je počasni naziv slavna, kao priznanje za hrabrost i požrtvovanost.

Jedinice 511.slavne su u sadejstvu sa jedinicama 505.viteške i 503.slavne brigade oslobodile grad Bosansku Krupu i 17.septembra 1995.godine, uvijek feniks i nikad više izbjeglička 511.slavna izvršila je svoj vojnički, historijski i ljudski zadatak i vratila se kući.

Najviše ratno vojno priznanje značka „Zlatni ljiljan“ dodijeljena je 33-ci boraca i starješina 511.slavne a šestorica su nosioci ratnog priznanja „Srebrni štit“.

511.slavna jedna je od pet brigada u Armiji R BiH čiji je komandant poginuo izvršavajući borbeni zadatak – pukovnik Mirsad Crnkić poginuo je u 38-oj godini života, 13.juna 1994. godine.

503 stanovnika općine Bosanska Krupa koji su u borbi, kroz jedinice 511. Sbbr, ali i mnogih drugih brigada Armije R BiH kao i jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova ugradili svoje živote u temelje jedine nam domovine BiH.

RADIOBK / Tekst: Erna Redžić

Foto: Emir Sedić

Foto: Erna Redžić

Podijeli ovaj članak