Žene u BiH nemaju puno razloga za slavlje: Ruža se ne poklanja samo 8. marta

6 min. čitanja

– Mi nastavljamo putevima kojima su k​oračale naše prethodnice od 1946. do danas, jer smatramo da nemamo puno razloga za slavlje, poručila je Jadranka Miličević, izvršna direktorica Fondacije Cure, na ovogodišnjem Osmomartovskom maršu “Odlučne cure će spasiti svijet!”, održanom u Sarajevu.

Miličevićeva je istakla da se već 18. godinu istim povodom organizuje Marš.

Nema nas

– Želimo naglasiti da još nismo zadovoljne položajem žena u bosanskohercegovačkom društvu. Nema nas dovoljno na mjestima odlučivanja, u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti. Nema nas, bez obzira na Zakon o ravnopravnosti polova, poručila je Miličevićeva.

Medina Mujić, glasnogovornica Fondacije Cure, naglasila je da je ovogodišnja tema Marša metaforički koncipirana na način da cure zapravo predstavljaju sve žene, djevojke, djevojčice u BiH, koje na bilo koji način, individualno ili kolektivno, pružaju otpor patrijarhatu i naučenim negativnim tradicionalnim normama ponašanja koje ženu postavljaju u vrlo neravopravan položaj u javnom svijetu djelovanja.

– Žene u BiH nemaju iste mogućnosti i prava u javnoj sferi, poručila je Mujićeva i dodala da statistički podaci potvrđuju da je nasilje nad ženama vrlo zastupljeno.

Nagli porast nasilja nad ženama, dodaje, posebno je bio vidljiv u periodu pandemije Covid-19, a sigurne kuće širom naše zemlje nisu imale kapacitet da prime sve one koje su zatražile pomoć.

– Žene najčešće vrlo teško dolaze do visokorangiranih pozicija. Imamo jako malo žena na vladajućim i odlučujućim funkcijama, muškarci su lideri političkih stranaka i oni najčešće žene koriste u svrhu zadovoljenja kvota od 40 posto kako bi mogli ovjeriti kandidatske liste. Žene su vrlo malo zastupljene kao direktorice, dekanese, rektorice. Žene trpe mobing na poslu, dobijaju otkaze u slučaju trudnoće, porodiljskog, trudničkog odsustva, objasnila je Mujićeva.

Maida Jugović iz Udruženja žena NERA Konjic poručila je da je borba za prava žena itekako važna, jer i dalje živimo u društvu koje određuje kako će se žene ponašati, oblačiti, kada će i da li će sklapati brakove, rađati djecu.

– Ruža se ne poklanja samo 8. marta već i 9. marta i 9. maja i 8. juna. Sve žene BiH treba da se ujedine i da se borimo za sva prava, da pokažemo donosiocima odluka da mi znamo šta želimo, da imamo svoj stav, rekla je Jugovićeva.

A ulicama Sarajeva prošetale su i članice brojnih bh. udruženja. Udruženje Žene za žene international i Mreža udruženja žena za ruralni razvoj organizovali su manifestaciju “Uspješne i solidarne”.

– Treba da budemo ovakve kakve jesmo, da budemo jake. Mi jesmo jake i možemo mnogo toga napraviti. Zajedno smo mnogo jače, rekla je Suada Mujkić iz UŽ Ruka iz Tešnja.

Seida Sarić, direktorica organizacije Žene za žene international, poručila je da su se žene iz cijele BiH okupile u Sarajevu kako bi proslavile 8. mart, ali i poslale poruku vlastima i onima koji utječu na živote građana/ki i kreiraju okruženje.

– Mi slavimo društveni razvoj žena. Radimo sa ženama već 30 godina i one su uradile jako mnogo u svojim zajednicama, one više nisu pasivni posmatrači, rekla je Sarićeva, poručivši ​vlastima da moraju početi raditi na stvaranju boljeg okruženja za život žena i svih građana BiH.

– Nasilje nad ženama definitivno mora stati, sistemi zaštite žena moraju biti funkcionalni. U posljednje vrijeme čujemo jako puno o femicidu. Femicid mora stati, izričita je Sarićeva.

Naglasila je da naša zemlja ima usvojene i ratificirane mnoge međunarodne povelje i konvencije koje se tiču prava žena, ali da bi bilo poželjno da se one mnogo više primjenjuju u stvarnosti.

A sa ulica Banje Luke je poručeno: “Nismo jeftina radna snaga”. Osmomartovski marš u Banjoj Luci organizovan je 12. put. Milica Pralica, aktivistkinja Udruženja građana Oštra nula, rekla je da na ovaj način poručuju vlastima da je vrijeme da se konačno počnu poštivati Zakon o radu, Zakon o zabrani diskriminacije te Zakon o ravnopravnosti u BiH, koji ženama garantuje jednak društveni položaj i ravnopravnost u sferi rada.

Gordana Katana iz Radničke solidarnosti u BiH rekla je da je društvo nespremno na bilo koji vid tolerancije.

– Upravo zato svake godine i održavamo Osmomartovski marš, kako bismo skrenuli pažnju javnosti i cjelokupnog društva na položaj žena, na brojne probleme u svim oblastima, rekla je Katana.

Strožije kazne

I žene Bihaća jučer su podigle glas. Osmomartovski marš nazvan “Nećemo umirati u tišini” održan je u organizaciji Udruženja Glas žene. Iz navedenog grada je prošle godine, zbog surovog ubistva Edine Odobašić, koju je supružnik udavio, krenula lavina protesta širom BiH, a pokrenuta je i inicijativa da se u Krivični zakon uvrsti termin femicid koji bi se kažnjavao najstrožijim kaznama. Strožije kazne traže se i za sve nasilnike nad ženama.

Marš je održan kako bi se ukazalo na razne oblike nasilja i nepoštivanje ženskih prava, te sporost u procesuiranju počinilaca nasilja nad ženama.

Podijeli ovaj članak