Zbog poplava manje je turista: A šta kad ipak dođu?

6 min. čitanja

Riječni rukavac u obliku srca, prepoznatljivi brend na Uni zvani Japodski otoci, jedan je od turističkih bisera čiji su se objekti tokom nedavnih poplava našli pod vodom. Menadžer Japodskih otoka i njihov vlasnik je Armin Amidžić, donedavni direktor Turističke zajednice grada Bihaća, gradski vijećnik, aktivista stranke Pomak, pokretač Udruženja ABC i mnogih akcija na promociji grada Bihaća.

Naučene lekcije

Borba za što veći broj turista, etabliranje grada Bihaća među željene destinacije traje već koju deceniju, za Armina to je bila čitava njegova mladost, ali na kraju se ima i čime pohvaliti. Pored činjenice da se grad Bihać uspio istaći kao turistička destinacija u BiH, čak su i Japodski otoci postali nezaobilazni u cijeloj priči, kao jedno od ljepših mjesta za odmor kolektiva, team building i slične aktivnosti.

Turistički radnici vjeruju da ćemo imati otprilike isti broj turista kao i proteklih godina, ali da će na obale Une svi oni doći u kratkom roku

– Ako samo pogledate VisitBihać i naše kampanje, koliko smo uradili kvalitetnih prezentacija i projekata, one će vam sve kazati o nama. Izgradili smo i jedan kvalitetan tim, koji nastavlja sa dobrim radom u Turističkoj zajednici grada Bihaća. Upravo je raspisan i konkurs za direktora i ja se nadam da će na to mjesto doći kvalitetna osoba koja će nastaviti dalje. Ja sam još davno odlučio da se povučem. Zbog činjenice da učestvujem u politici sa ekipom koja je izgurala već dva gradonačelnika, a s kojima su građani Bihaća zadovoljni, bilo je mnogo političkih napada na mene. Meni to nije smetalo i navikao sam se bio nositi s tim, ali onda su počeli neumjesno sve da dovode u vezu sa Japodskim otocima, da negativnim komentarima i pljuvanjem to dovedu u nekakvu spornu situaciju, sukob interesa i slično. Kada sam vidio da će zbog tih zluradih trolova trpjeti posao i Japodski otoci, odlučio sam da dam ostavku i povučem se, da se u potpunosti posvetim Japodskim otocima. Oni su mi prioritet i nešto najljepše što sam spreman cijelim svojim bićem da čuvam, a i zbog svih onih koji vole Japodske otoke i žele da u miru uživaju u njima, ispričao nam je Amidžić.

Na ulazu u Japodske otoke dočekat će vas slogan “Za nas ne postoje stranci, postoje samo osobe koje još nismo upoznali” i on najbolje govori o kosmopolitskoj atmosferi koja vlada u ovoj oazi mira. Dugo je Armin i uspijevao da očuva taj mir, s obzirom na količinu uvreda i konteksta u koje je dovođen, kao što je na primjer spominjanje njegove majke Fadile koja je glavna tužiteljica USK-a. Shvatio je da je najbolje rješenje povući se i raditi samo ono u čemu uživa, no došli su novi problemi u vidu poplava.

Nakon što su naučili lekcije iz poplava i prilagođavanja nepredvidljivoj ćudi prirode, došlo je vrijeme da turistički radnici razmišljaju o skraćenoj sezoni

– Prvo su bile one poplave u decembru prošle godine. Tada smo isto mnogo stradali, ali smo naučili lekcije. Kada su bile ove zadnje poplave, brzo sam reagovao i sve moguće stvari smo podigli na spratove, zaštitili i spriječili da dođu u kontakt sa vodom. Nakon što nam se desilo da nam kompletan razglas bude uništen, naučili smo lekciju da sve na Japodskim otocima mora biti mobilno i ići na veću visinu u slučaju poplave. Sada kada je to sve prošlo, sve smo počistili i posušili, vratili sve stvari na njihovo mjesto, te smo relativno brzo nastavili sa poslom, govori nam Armin.

Nekoliko hiljada ugostitelja, obrtnika i turističkih djelatnika uz obale Une prošlo je kroz ista ili slična iskustva. Odavno se kod same gradnje razmišlja o odbrani od poplava, na prva upozorenja poduzimaju se preventivne mjere, mada ima i onih koji su prepušteni na milost i nemilost prirode.

U najboljoj varijanti, svi oni već bi trebali da su se osušili i da rade. Nažalost, posla još nema.

Novi izazovi

– U vrijeme poplava nikome nije ni padalo na pamet hoće li biti turista i kakva će biti sezona. Sad je to najvažnija tema. Većina nas je otvorena i spremna, međutim, evo vidite kakvo je vrijeme, kiše još ne prestaju, u Kantonu se izdaju nova meteorološka upozorenja. Sve će se to neminovno odraziti na turističku sezonu 2023. godine, ali sam ipak optimista da neće potpuno propasti. Ono što je moguće da se desi jeste da, kada konačno dođe lijepo vrijeme i kada nastupi špica sezone, imamo jako kratak okvir, da se sve turista što ih godišnje očekujemo strpa u tijesno grlo od nekoliko dana i onda su to novi izazovi na koje nismo računali. Dakle, postaviće se pitanje kapaciteta, infrastrukture, mogućnosti da se iznesu svi ti brojni zahtjevi i očekivanja koja su pred nama, zaključio je Amidžić.

Sezona godišnjih odmora je već počela. Oni koji za korištenje slobodnih dana budu čekali optimalno vrijeme, mogli bi naići na gužve. Nešto slično se već dešava sa bh. dijasporom godinama, a niko još nije iznašao rješenja za silne žalbe zbog gužvi, čekanja na red ili rezervaciju. Sve to nas čeka i ove godine i to na kvadrat.

Podijeli ovaj članak